Home
Class 12
CHEMISTRY
The standard potential of the following ...

The standard potential of the following cell is 0.23 V at `15^(@)C` and `0.21V` at `35^(@)C`.`Pt|H_(2) |HCl(aq) |Agcl (s)|g(s)`
(i) write the cell reaction .
(ii) Calculate `DeltaH^(@)` and `DeltaS^(@)` for the cell reaction by assuming that these quantities remain unchanged in the range `15^(@)C` to `35^(@)C`.
(iii) calculate the solubility of `AgCl` in water at `25^(@)C`.
Give , the standard reduction potential of the `(Ag^(+)(aq) //Ag(s)` is 0.80 V at `25^(@) C`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`DeltaS^(c-)=-96.5J K ^(-1) mol^(-1)`
`DeltaH^(c-)=-49987J mol^(-1)`

`a.` The half cell reactions are `:`
`i. ` At anode `:(1)/(2)H_(2)rarr H^(o+)(aq)+e^(-)`
`ii.` At cathode `:AgCl(s)+e^(-) rarr Ag(s)+Cl^(c-)(aq)`

`b.` We know that `DeltaS=nF((dE)/(dT))`
`n=`Number of transferred electrons `=1` ltbr. `F=`Faraday number of `=96500C`
`dE=` Difference of electrode potential at two different temperatures
`=(0.21-0.23)=-0.02V`
`dT=`Difference of two temperatures
`=(35^(@)C-15^(@)C)=20^(@)C`
`:. DeltaS^(c-)=1xx96500xx((-0.02)/(20))=-96.5 J K^(-1)mol^(-1)`
`DeltaG^(c-)=-nE^(c-)F`
`DeltaG^(c-)._(15^(@)C)=-1xx0.23xx96500J ( :.E^(c-)._(15^(@)C)=0.23V)`
`=-22195J mol^(-1)`
`DeltaH^(c-)=Delta G^(c-)-T DeltaS^(c-)`
`=-22195-288xx(-96.5)`
`=-49987Jmol^(-1)`
`c.` `E^(c-)._(25^(@)C)` of cell `=E^(c-)._(15)-(dE)/(dT)=(0.23-(0.02)/(20))V`
`=0.229V`
The corresponding cell is
`Ag(s)|Ag^(o+)(aq)||Cl^(c-)(aq)(AgCl)(s)|Ag(s)`
In the form of oxidized electrode potential
`E^(c-)._(cell)=E^(c-)._(anode )-E^(c-)._(cathode)`
`=E^(c-)._(Ag|Ag^(o+))-E^(c-)._(Ag|AgCl|Cl^(c-))`
`=-0.80-(-0.229)=-0.571V`
`E^(c-)._(cell)=(0.591)/(n)logK_(eq)`

`E^(c-)._(cell)=(0.0591)/(n)log[Ag^(o+)][Cl^(c-)]`
`=(0.0591)/(n)logK_(sp)`
`:.-0.571=(0.0591)/(1)logK_(sp)`
or `logK_(sp)=-9.6615=bar(10).3385`
`K_(sp)=2.18xx10^(-10)`
`K_(sp)` of `AgCl=2.18xx10^(-10)(molL^(-1))^(2)`
Solubility of `AgCl=sqrt(K_(sp))=sqrt(2.18xx10^(-10)) `
`=1.476xx10^(-5)molL^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archieves True/False|1 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|29 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESS OF ISOLATION OF ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The EMF of the following cellis 1.05V at 25^(@)C: Pt,H_(2)(g)(1.0 atm)|NaOH(0.1m),NaCl(0.1M)|AgCl(s),Ag(s) a. Write the cell reaction, b. Calculate pK_(w) of water.

For the cell Zn|ZnCl_(2)(m)|AgCl,E is 1.24V at 25^(@)C and 1.260V at 35^(@)C of m=10^(-3) . Write down the cell reaction and calculate DeltaG, DeltaH, and DeltaS at 25^(@)C .

Calculate the standard potential of the cell ,If the standard electrode potentials of Zn^(2+)//Zn and Ag^(+) //Ag are -0.763 V and + 0.799 V respectively .

CENGAGE CHEMISTRY-ELECTROCHEMISTRY-Archieves Subjective
  1. A current of 1.70A is passed trhough 300.0 mL of 0.160M solution of Zn...

    Text Solution

    |

  2. For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag, c...

    Text Solution

    |

  3. An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H(2)(g), Cl(2)(g), a...

    Text Solution

    |

  4. The standard reduction potential for the half cell : NO(3)^(-)(aq)+2...

    Text Solution

    |

  5. Chromium metal can be plated out from an acidic solution containing Cr...

    Text Solution

    |

  6. The standard reduction potential of the Ag^(o+)|Ag electrode at 298K i...

    Text Solution

    |

  7. The Edison storage cell is represented as : Fe(s)|FeO(s)|KOH(aq)|Ni(...

    Text Solution

    |

  8. An excess of liquid mercury is added to an acidicfied solution of 1.0x...

    Text Solution

    |

  9. The standard reduction potential for Cu^(2+)|Cu is +0.34V. Calculate t...

    Text Solution

    |

  10. How many grams of silver could be plated out on a serving tray by the ...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the equilibrium constant for the reaction : Fe^(2+)+Ce^(4+)h...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the equilibrium constant for the reaction : 2Fe^(3+)+3I^(Θ...

    Text Solution

    |

  13. Find the solubility product of a saturated solution of Ag(2)CrO(4) in ...

    Text Solution

    |

  14. A cell, Ag|Ag^(o+)||Cu^(2+)|Cu , initially contains 1 M Ag^(o+) and 1M...

    Text Solution

    |

  15. Copper sulphate solution (250 ML) was electrolyzed using a platinum an...

    Text Solution

    |

  16. The following electrochemical cell has been set up : Pt(l)|Fe^(3+),F...

    Text Solution

    |

  17. The standard potential of the following cell is 0.23 V at 15^(@)C and...

    Text Solution

    |

  18. Two students use same stock solution of ZnSO(4) and a solution of CuSO...

    Text Solution

    |

  19. Find the equilibrium constant for the reaction : Cu^(2+)+In^(2+)hArr...

    Text Solution

    |

  20. We have taken a saturated solution of AgBr, whose K(sp) is 12xx10^(-14...

    Text Solution

    |