Home
Class 11
PHYSICS
The potential energy of a particle of ma...

The potential energy of a particle of mass 5 kg moving in xy-plane is given as `U=(7x + 24y)` joule, x and y being in metre. Initially at `t=0`, the particle is at the origin `(0,0)` moving with velovity of `(8.6hati+23.2hatj) ms^(1)`, Then

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The potential energy of a particle of mass 5 kg moving in the x-y plane is given by U=-7x+24y joule, x and y being in metre. Initially at t = 0 the particle is at the origin. (0, 0) moving with a velocity of 6[2.4hat(i)+0.7hat(j)]m//s . The magnitude of force on the particle is :

The potential energy of a particle of mass 5 kg moving in the x-y plane is given by U=-7x+24y joule, x and y being in metre. Initially at t = 0 the particle is at the origin. (0, 0) moving with a velocity of 6[2.4hat(i)+0.7hat(j)]m//s . The magnitude of force on the particle is :

The potential energy of a particle of mass 5 kg moving in the x-y plane is given by U=(-7x+24y)J , where x and y are given in metre. If the particle starts from rest, from the origin, then the speed of the particle at t=2 s is

The potential energy of a particle of mass 5 kg moving in the x-y plane is given by U=(-7x+24y)J , where x and y are given in metre. If the particle starts from rest, from the origin, then the speed of the particle at t=2 s is

The potential energy of a particle of mass 5 kg moving in the x-y plane is given by U=(-7x+24y)J , where x and y are given in metre. If the particle starts from rest, from the origin, then the speed of the particle at t=2 s is

The potential energy of a partical of mass 2 kg moving in y-z plane is given by U=(-3y+4z)J where y and z are in metre. The magnitude of force ( in newton ) on the particle is :

The potential energy of a particle of mass 1 kg moving in X-Y plane is given by U=(12x+5y) joules, where x an y are in meters. If the particle is initially at rest at origin, then select incorrect alternative :-