Home
Class 12
CHEMISTRY
A conductivity cell filled with 0.02 M...

A conductivity cell filled with 0.02 M `AgNO_(3)` gives at `25^(@) C` resistance of 947 ohms. If the cell constant is 2.3 `cm^(-1)` . What is the molar conductivity of 0.02M `AgNO_(2)" at " 25^(@)C`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
Molar conductivity `=^^_(m) = 121.5 Omega^(-1) cm^(2) mol^(-1)`

Given : Concetration = C = 0.02 M `AgNO_(2)`
Resistance of solution = `R_("soln") = 947 Omega`
Cell constant `= b = 2.3 cm^(-1)`
Molar conductivity = `^^_(m) = ?`
Conductivity of soln `= (" cell constant ")/(R_("soln ")) = ( b)/(R_("soln ")) = (23)/(947)`
`= 0.002429 Omega^(-1) cm^(-1)`
`"Molar conductivity " ^^_(m) = (kxx 1000)/( C) = (0.002429 xx 1000)/(0.02)`
`= 121. 5 Omega^(-1) cm^(2) mol^(-1)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The resistance of 0.05 MCH_(3)COOH solution is found to be 100ohm. If the cell constant is 0.037 cm^(-1) , the molar conductivity of the solution is

A conductivity cell find with 0.1 M KCI gives at 25^(@) C a resistance of 85.5 other . The conductivity of 0.1 M KCI at 25^(@) C is 0.01286 "ohm"^(-1) cm^(-1) . The same cell filled with 0.005 M HCI gives a resistance of 529 ohms. What is the molar conductivity of HCI solution at 25^(@) C ?

The resistance of 1/10 M solution is 2.5xx10^(3) ohm. What is the molar conductivity of solution? (cell constant= 1.25 cm^(-1) )

Resistance of a conductivity cell filled with 0.1 M KCl is 100 ohm. If the resistence of the same cell when filled with 0.02 M KCl solution is 520 ohms, calculate the conductivity and molar conductivity of 0.02 M KCl solution. Conductivity of 0.1 KCl solution is 1.29xx10^(-2)" ohm "^(-1)cm^(-1) .