Home
Class 12
PHYSICS
A long plank begins to move at t=0 and a...

A long plank begins to move at `t=0` and accelerates along a straight track wit a speed given by `v=2t^(2)` for `0le t le 2` (where `v` is in m/s and `t` is in second). After 2 sec the plane continues to move at the constant speed acquired. A small initially at rest on the plank begins to slip at `t=1` sec and stops sliding at `t=3` sec. If the coefficient of static friction and kinetic friction between the plank and the block is `0.s` and `0.k` (where `s` and `k` are digits) respectively, find `s+k` (take `g=10m//s^(2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The speed(v) of a particle moving along a straight line is given by v=(t^(2)+3t-4 where v is in m/s and t in seconds. Find time t at which the particle will momentarily come to rest.

The speed(v) of a particle moving along a straight line is given by v=(t^(2)+3t-4 where v is in m/s and t in seconds. Find time t at which the particle will momentarily come to rest.

The speed(v) of a particle moving along a straight line is given by v=(t^(2)+3t-4 where v is in m/s and t in seconds. Find time t at which the particle will momentarily come to rest.

A particle in moving in a straight line such that its velocity is given by v=12t-3t^(2) , where v is in m//s and t is in seconds. If at =0, the particle is at the origin, find the velocity at t=3 s .

The velocity v of a body moving along a straight line varies with time t as v=2t^(2)e^(-t) , where v is in m/s and t is in second. The acceleration of body is zero at t =

The velocity v of a body moving along a straight line varies with time t as v=2t^(2)e^(-t) , where v is in m/s and t is in second. The acceleration of body is zero at t =

If a particle moves in a circle of radius 4m at speed given by v = 2t where v is in m/s and t in sec at t = 4sec, acceleration of particle will be

A particle moves in a circle of radius 1.0 cm at a speed given by v = 2.0 t, where v is in cm cdot s^(-1) and t in seconds. Find the radial acceleration of the particle at t = 1 s.

The position of the particle moving along x-axis is given by x=2t-3t^(2)+t^(3) where x is in mt and t is in second.The velocity of the particle at t=2sec is