Home
Class 11
PHYSICS
A calorie is a unit of heat or energy an...

A calorie is a unit of heat or energy and it equals about `4.2 J, where 1 J = 1 kg m^(2) s^(-2)`. Suppose we employ a system of units in which the unit of mass equals `alpha kg`, the unit of length equals is `beta m` , the unit of time is `gamma s`. Show tthat a calorie has a magnitude `4.2 alpha^(-1) beta^(-1) gamma^(2)` in terms of the new units.

Text Solution

Verified by Experts

`1 cal = 4.2 kg m^(2) s^(-2)`
`|{:(SI" system",, "NEW system"),(M_(1)=1kg,,M_(2)=alpha kg),(L_(1)=1m,,L_(2)=betam),(T_(1)=1s,,T_(2)=gamma s),(n_(1)=4,,n_(2)=?):}|`
dimensional formula of energy is `[ML^(2)T^(-2)]`
Comparing with `[M^(a) L^(b)T^(c)]` , we find that `a = 1 , b = 2 , c= -2`.
Now, `n_(2) = n_(1) [(M_(1))/(M_(2))]^(a) [[(L_(1))/(L_(2))]^(b)[(T_(1))/(T_(2))]^(c)`
`= 4.2 [(1 kg)/( alpha kg )]^(1) [ ( 1m)/( beta m) ]^(2) [ ( 1s) /( gamma s)]^(-2) = 4.2 alpha ^(-1) beta^(-2) gamma^(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DIMENSIONS & MEASUREMENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 1.1|16 Videos
  • DIMENSIONS & MEASUREMENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 1.2|6 Videos
  • CENTRE OF MASS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|1 Videos
  • FLUID MECHANICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A new system of units is proposed in which unit of mass is alpha kg, unit of length beta m and unit of time lambda s. How much will 5 J measure in this new system ?

Suppose we employ a system in which in which the unit of mass equals 100 kg , the unit of length equals 1 km and the unit of time 100 s and call the unit of energy eluoj ( joule written in reverse order), then what is the relation between eluoj and joule?

What is the unit of alpha, beta , gamma ?

Imagine a system of units in which the unit of mass is 100 kg, length is 1 km and time is 1 minute Then 1 joule in this system is equal to

kg m^(2) s^(-2) represents the unit of

If mass is measured in unit of alpha kg, length in beta m and time in gamma s, then calorie would be

If in a system unit of mass is 5kg, unit of length is 10m and unit of time as 5sec, then what will be the value of 1 unit energy in new system.

In a new system of units, unit of mass is 10 kg, unit of length is 100 m, unit of time is 1 minutes. The magnitude of 1 N force in new system of units will be