Home
Class 11
PHYSICS
For motion of an object along the x-axis...

For motion of an object along the x-axis the velocity `v` dipends on the displacement `x` an `v=3x^(2)`, then what is the acceleration at `x=2 m`.

A

`48 ms^(-2)`

B

`80 ms^(-2) m`.

C

`18 ms^(-2)`

D

`10 ms^(-2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Given `v=3x^(2)-2x`, differentiating `v`, we get
`(dv)/(dt) =(6x -2) (dx)/(dt) =(6x -2) v`
` rArr a =(6xx 2 -2 ) (3x^(2)-2x)`
Now put `x=2 m`
`rArr a =(6 xx 2-2) (3(2)^(2)-2xx2)=80 ms^(-2)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS-1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Graphical Concept|17 Videos
  • KINEMATICS-1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Graphical cancept|1 Videos
  • KINEMATICS-1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|29 Videos
  • GRAVITATION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|1 Videos
  • KINEMATICS-2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise Integer|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For motion of an object along the x-axis the velocity v depends on the displacement x as v=3x^(2)-2x , then what is the acceleratiobn at x=2m .

For motion of an object along the x -axis,the velocity v depends on the displacement x as v=3x^(2)-2x ,then the acceleration of the object (in m/s^2 ) at x=2m is.....

For motion of an object along x-axis, the velocity V depends on the displacement x as V = 3x^(2) -2x . Accelertion at x= 2m is 10n where n is an integer. The value of n is "____________" .

The velocity v of moving object varies with displacement u as v=3x^(2)-2 ,then the acceleration at x=2m is

If, at time t, x is the displacement and v the velocity, then acceleration at that time is

The velocity of a body moving in a straight line is given by v=(3x^(2)+x)m//s . Find acceleration at x=2m .

" If the velocity v of a particle varies as the square of its displacement "x" then the acceleration varies as "

If the velocity "v" of a particle varies as the square of its displacement "x" then the acceleration varies as

If the velocity of a body related to displacement x is given by v=sqrt(5000+24x) m/s, then the acceleration of the body is _______ m//s^(2) .

The velocity of any particle is related with its displacement As, x = sqrt(v+1) , Calculate acceleration at x = 5m .

CENGAGE PHYSICS-KINEMATICS-1-Single Correct
  1. A ball is dropped into a well in which the water level is at a depth h...

    Text Solution

    |

  2. If particled travels n equal distances with speeds v(1), v(2),…v(n), t...

    Text Solution

    |

  3. A ball is thrown from the top of a tower in vertically upward directio...

    Text Solution

    |

  4. A juggler keeps on moving four balls in the air throwing the balls aft...

    Text Solution

    |

  5. A particle slides from rest from the topmost point of a vertical circl...

    Text Solution

    |

  6. A body is thrown vertically upwards from A. The top of a tower . It re...

    Text Solution

    |

  7. The deceleration exerienced by a moving motor blat, after its engine i...

    Text Solution

    |

  8. For motion of an object along the x-axis the velocity v dipends on the...

    Text Solution

    |

  9. A storne is dropped from the 25 th storey of a multistored building an...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected upwards with a velocity u. It passes through a cer...

    Text Solution

    |

  11. A parachutist drops first freely form an areophone for 10 s and then ...

    Text Solution

    |

  12. A police party is chasing a dacoit in a jeep which is moving at a cons...

    Text Solution

    |

  13. A train is moving at a constant speed V when its driverobserves anothe...

    Text Solution

    |

  14. A moving car possesses average velocities of 5 m s^(-1), 10 m s^(-1), ...

    Text Solution

    |

  15. The average velocity of a body moving with uniform acceleration after ...

    Text Solution

    |

  16. Water drops fall from a tap on to the floor 5.0 m below at regular int...

    Text Solution

    |

  17. Drops of water fall at regular intervals from the roof of a building o...

    Text Solution

    |

  18. A point moves in a straight line so its displacement x metre at time t...

    Text Solution

    |

  19. A point moves with uniform acceleration and v(1), v(2), and v(3) denot...

    Text Solution

    |

  20. A 2-m wide truck is moving wigh a uniform speed v(0)=8 ms^(-1) along a...

    Text Solution

    |