Home
Class 11
PHYSICS
A parachutist drops first freely form a...

A parachutist drops first freely form an areophone for `10 s` and then his parachut opens out. Now he descends with a net retardtion of `2.5 ms^(-2)` If the balil out of the plane at a height of `2495 m` and `g=10 ms^(-2)`, his velocity on reaching the ground will be`.

A

`5 m s^(-1)`

B

`10 ms^(-1)`

C

`15 ms^-1)`

D

`20 ms^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

The velocity `v` acquired by the parachutist after `10 s`
`v=u+g t=0+ 10 xx 10 =100 ms^(-1)`
Then, `s_(1)=ut +(1)/(2) g t^(2) =0+(1)/(2) xx 10^(2) =500 m`
The distance travelled by the parachutist under retardation is
`s_(2) =2495 -500 =1995 m`
Let `v_(g)` be the velocity on reaching the ground. Then
`v_(g)^(2)-v^(2) =2 as_(2)`
or ` v_(g)^(2) -(100)^(2) =2 xx (-2.5) xx 1995` or `v_(g) ms^(-1)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS-1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Graphical Concept|17 Videos
  • KINEMATICS-1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Graphical cancept|1 Videos
  • KINEMATICS-1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|29 Videos
  • GRAVITATION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|1 Videos
  • KINEMATICS-2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise Integer|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A parachutist drops freely from an aero plane for 10 s before the parachute open out. Then he descends with a net retardation of 2.5 m s^(-2) . If he bails out of the plane at a height of 2495 m and g = 10 m s^(-2) , what is his velocity on reaching the ground?

A parachutist drops from an aeroplane for 10s before the parachute opens out. Then he descends with a net retardation of 2.5ms^(-2) . If he bails out of plane at a height of 2495m and g=10ms^(-2) , his velocity on reaching the ground will ve

A parachutist drops freely from helicopter for 20 s before the parachute opends out. Then he descends with retardation of 40 m/s^2 . The height of the helicopter from the ground level is 2500m. When he drops out, his velocity on reaching the ground will be

A parachutist drops freely from an aeroplane for 10 seconds before the parachute opens out. Then he descends with a net retardation of 2 m//s^(2) . His velocity when he reaches the ground is 8 m//s find the height at which he gets out of the aeroplane?

A boy standing at the top of a tower of 20 m height drops a stone. Assuming g = 10 ms^(-2) , the velocity with which it hits the ground is

A boy standing at the top of a tower of 2 m height drops a stone. Assuming g = 10 ms ^(-2), the velocity with which it hits the ground is

A boy standing at the top of a tower of 20m of height drops a stone. Assuming g=10ms^(-2) , the velocity with which it hits the ground is :-

A parachutist after bailing out falls for 10 s without friction. When the parachute opens he descends with an acceleration of 2 m//s^(2) against his direction and reached the ground with 4 m//s from what height he has dropped himself? (g=10 m//s^(2))

A ballon is assconding at the rate of 14 ms ^(-1) at a height of 98 m above the ground when velocity does it reach the ground ? Take g 9.8ms ^(-2) .

CENGAGE PHYSICS-KINEMATICS-1-Single Correct
  1. A ball is dropped into a well in which the water level is at a depth h...

    Text Solution

    |

  2. If particled travels n equal distances with speeds v(1), v(2),…v(n), t...

    Text Solution

    |

  3. A ball is thrown from the top of a tower in vertically upward directio...

    Text Solution

    |

  4. A juggler keeps on moving four balls in the air throwing the balls aft...

    Text Solution

    |

  5. A particle slides from rest from the topmost point of a vertical circl...

    Text Solution

    |

  6. A body is thrown vertically upwards from A. The top of a tower . It re...

    Text Solution

    |

  7. The deceleration exerienced by a moving motor blat, after its engine i...

    Text Solution

    |

  8. For motion of an object along the x-axis the velocity v dipends on the...

    Text Solution

    |

  9. A storne is dropped from the 25 th storey of a multistored building an...

    Text Solution

    |

  10. A body is projected upwards with a velocity u. It passes through a cer...

    Text Solution

    |

  11. A parachutist drops first freely form an areophone for 10 s and then ...

    Text Solution

    |

  12. A police party is chasing a dacoit in a jeep which is moving at a cons...

    Text Solution

    |

  13. A train is moving at a constant speed V when its driverobserves anothe...

    Text Solution

    |

  14. A moving car possesses average velocities of 5 m s^(-1), 10 m s^(-1), ...

    Text Solution

    |

  15. The average velocity of a body moving with uniform acceleration after ...

    Text Solution

    |

  16. Water drops fall from a tap on to the floor 5.0 m below at regular int...

    Text Solution

    |

  17. Drops of water fall at regular intervals from the roof of a building o...

    Text Solution

    |

  18. A point moves in a straight line so its displacement x metre at time t...

    Text Solution

    |

  19. A point moves with uniform acceleration and v(1), v(2), and v(3) denot...

    Text Solution

    |

  20. A 2-m wide truck is moving wigh a uniform speed v(0)=8 ms^(-1) along a...

    Text Solution

    |