Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks are connected by a massless s...

Two blocks are connected by a massless string that passes over a frictionless peg as shown in figure. One end of the string is attached to a mass `m_1=3kg`, i.e., a distance `R=1.20m` from the peg. The other end of the string is connected to a block of mass `m_2=6kg` resting on a table. From what angle `theta`, measured from the vertical, must the `3-kg` block be released in order to just lift the `6kg` block off the table?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`60^@`

This problem involves several concepts. First we will apply conservation of energy to find the speed of the block `m_1` at the bottom of the circular path as a function of `theta` and the radius of the path, R.
From Newton's second law we will determine the tension at the bottom of its path as function of given parameters. Finally, the block `m_2` will lift off the ground when the upward force (tension) exerted by the cord just exceeds the weight of the block. We take bottom of the circle as reference level.
From conservation of energy, we have
`KE_i+U_i=KE_f+U_f`
`0+m_1g(R-Rcostheta)=1/2m_1v^2+0`
`v^2=2gR(1-costheta)` (i)
Applying Newton's second law on block of mass `m_2`, we have
`sum F_n=T-m_1g=m_1v^2/R`
`T=m_1g+(m_1v^2)/(R)` (ii)
As the string is massless, tenstion T is constant throughout. When `m_2` just lifts off the normal reaction becomes zero. For block `m_2`, we have
`T=m_2g` (iii)
From Eqs. (i), (ii), and (iii), we get
`m_2g=m_1g+m_1(2gR(1-costheta))/(R)`
`cos theta=(3m_1-m_2)/(2m_1)=(3xx3-6)/(2xx3)=1/2`
`theta=60^@`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Single Correct|100 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|25 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 8.5|15 Videos
  • VECTORS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise Multiple Correct|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks are connected by a massless string that passes over a frictionless peg as shown in Fig. 3E.46. One end of the string is attached to a mass m_(1) = 3 kg i.e. a distance R = 1.20 m from the peg. The other end of the string is connected to a block of mass m_(2) = 6 kg resting on a table. From what angle theta , measured from the vertical, must the 3 kg block be released in order to just lift the 6 kg block off the table ?

Two blocks of masses of 40 kg and 30 kg are connected by a weightless string passing over a frictionless pulley as shown in the figure.

Two masses 40kg and 30 kg connected by a massless string passing over a frictionless light pulley as shown in the figure. The tension ( almost ) in the string will be : ( All surfaces are frictionless)

Two blocks of masses 3 kg and 6 kg are connected by a string as shown in the figure over a frictionless pulley. The acceleration of the system is

Two blocks of masses m_(1) and m_(2)(m_(1) gt m_(2)) connected by a massless string passing over a frictionless pulley Magnitude of acceleration of blocks would be

Two bodies of masses 4 kg and 6 kg are tied to the ends of a massless string. The string passes over a frictionless pulley. The acceleration of the system is :

Three blocks A,B and C of mass 10 kg each are hanging on a string passing over a fixed frictionless pulley as shown in figure. The tension in the string connecting blocks B and C is (g=10m//s^(2))

Two blocks of masses 10 kg and 20 kg are connected by a massless string and are placed on a smooth horizontal surface as shown in the figure. If a force F=600 N is applied to 10 kg block, then the tension in the string is

Two blocks A and B , each of mass 10 kg , are connected by a light string passing over a smooth pulley as shown in the figure. Block A will remain at rest if the friction on it is

CENGAGE PHYSICS-WORK, POWER & ENERGY-Subjective
  1. A small block of mass m=1kg is attached with one end of the spring of ...

    Text Solution

    |

  2. Two identical beads, each of m=100g, are connected by an inextensible ...

    Text Solution

    |

  3. AB is a quarter of smooth circular track of radius R=6m. A particle P ...

    Text Solution

    |

  4. In an ideal pulley particle system, mass m2 is connected with a vertic...

    Text Solution

    |

  5. Given k1=1500Nm^-1, k2=500Nm^-1, m1=2kg, m2=1kg. Find: a. potenti...

    Text Solution

    |

  6. A block of mass m is dropped onto a spring of constant k from a height...

    Text Solution

    |

  7. A particle of mass m attached with a massless spring natural length l ...

    Text Solution

    |

  8. Two blocks having masses 8kg and 16kg are connected to the two ends of...

    Text Solution

    |

  9. a. A 2-kg situated on a smooth fixed incline is connected to a spring ...

    Text Solution

    |

  10. A ring of mass m=1kg can slide over a smooth vertical rod. A light str...

    Text Solution

    |

  11. Find how much mass m will rise if 4m falls away. Blocks are at rest an...

    Text Solution

    |

  12. A block of mass m is released from rest onto a spring. A having stiffn...

    Text Solution

    |

  13. In figure, the light spring is of force constant k and is on a smooth ...

    Text Solution

    |

  14. A vehicle of mass m starts moving along a horizontal circle of radius ...

    Text Solution

    |

  15. A block A of mass m is held at rest on a smooth horizontal floor. A li...

    Text Solution

    |

  16. A constant force F pushes the block m till the wedge M starts sliding....

    Text Solution

    |

  17. Two blocks are connected by a massless string that passes over a frict...

    Text Solution

    |

  18. A bob of mass m is projected with a horizontal velocity v=sqrt((gl)/(...

    Text Solution

    |

  19. A block is projected with a speed v0 such that it strikes the point of...

    Text Solution

    |

  20. A small ball is suspended from point O by a thread of length l. A nail...

    Text Solution

    |