Home
Class 11
PHYSICS
The velocity-time graph of a particle mo...

The velocity-time graph of a particle moving in a straight line is shown in figure. The mass of the particle is `2kg`. Work done by all the forces acting on the particle in time interval between `t=0` to `t=10s` is

A

(a) `300J`

B

(b) `-300J`

C

(c) `400J`

D

(d) `-400J`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

From work-energy theorem,
`W=DeltaKE=K_f-K_i=1/2m(v_f^2-v_i^2)`
`=1/2xx2[(-20)^2-(10)^2]=300J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|25 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Linked Comprehension|55 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|23 Videos
  • VECTORS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise Multiple Correct|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Velocity-time graph of a particle moving in a straight line is shown in the figure. Mass of the particle is 2 kg. Work done by all the forces acting on the particle in time interval t = 0 to t = 10 sec is

The velocity time plot for a particle moving on straight line is shown in the figure.

The velocity- time plot for a particle moving on a straight line is shown in the figure

Displacement time graph of a particle moving in a straight line is a shown in figure.

The velocity-time plot for a particle moving on a straight line is shown in the figure, then

The velovity-time graph of a particle moving in a straitht line is shown in . The acceleration of the particle at t=9 s is. .

The velocity -time (v - t) graph of a particle moving in a straight line is shown in figure. The acceleration of the particle at t = 9 is:

The x-t graph of a particle moving along a straight line is shown in figure The a-t graph of the particle is correctly shown by

The x-t graph of a particle moving along a straight line is shown in figure The v-t graph of the particle is correctly shown by

Velocity-time graph of a particle of mass (2 kg) moving in a straight line is as shown in Fig. 9.20. Find the word done by all the forces acting on the particle. .

CENGAGE PHYSICS-WORK, POWER & ENERGY-Single Correct
  1. The speed v reached by a car of mass m in travelling a distance x, dri...

    Text Solution

    |

  2. Power supplied to a mass 2 kg varies with time as P = (3t^(2))/(2) wat...

    Text Solution

    |

  3. The velocity-time graph of a particle moving in a straight line is sho...

    Text Solution

    |

  4. A body is moved along a straight line by a machine delivering constant...

    Text Solution

    |

  5. A car drives along a straight level frictionless road by an engine del...

    Text Solution

    |

  6. Figure shows the vertical section of a frictionless surface. A block o...

    Text Solution

    |

  7. The kinetic energy K of a particle moving along a circle of radius R d...

    Text Solution

    |

  8. A particle of mass in is moving in a circular with of constant radius ...

    Text Solution

    |

  9. An object of mass m slides down a hill of arbitrary shape and after tr...

    Text Solution

    |

  10. A toy gun a spring of force constant k. When changed before being trig...

    Text Solution

    |

  11. A block of 4kg mass starts at rest and slides a distance d down a fric...

    Text Solution

    |

  12. Figure shows a plot of the conservative force F in a unidimensional fi...

    Text Solution

    |

  13. A spring is compressed between two toy carts to masses m1 and m2. When...

    Text Solution

    |

  14. A massless platform is kept on a light elastic spring as shown in figu...

    Text Solution

    |

  15. A partical is realeased from the top of two inclined rought surface of...

    Text Solution

    |

  16. System shown in figure is released from rest . Pulley and spring is ma...

    Text Solution

    |

  17. When a person stands on a weighing balance, working on the principle o...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass m is projected at an angle alpha to the horizontal ...

    Text Solution

    |

  19. In the above question, the average power delivered by gravity is

    Text Solution

    |

  20. A person of mass 70kg jumps from a stationary helicopter with the para...

    Text Solution

    |