Home
Class 12
PHYSICS
A 5m aluminium wire (Y = 7 xx 10^(10) Nm...

A 5m aluminium wire `(Y = 7 xx 10^(10) Nm^(-2)`) of diameter 3 mm supports a 40 kg mass. In order to have the same elongation in a copper wire `(Y = 12 xx 10^(10) Nm^(-2)`) of the same length under the same weight, the diameter (in mm) should be

A

1.75

B

1.5

C

2.3

D

5

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
c

`I = (FL)/(pi r^(2) Y) implies r^(2) prop (1)/(Y)` (F,L and I are constants)
`(r_(2))/(r_(1)) = [(Y_(1))/(Y_(2))]^(1//2) = [(7 xx 10^(10))/(12 xx 10^(10))]^(1//2)`
`implies r_(2) = 1.5 xx ((7)/(12))^(1//2) = 1.145 mm`
`:.` Diameter = 2.29 mm.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise MHT CET CORNER|16 Videos
  • ELASTICITY

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise EXERCISE 1|66 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise MHT CET CORNER|32 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise MHT CET CONER|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 5 m long aluminium wire (Y=7xx10^10(N)/(m^2) ) of diameter 3 mm supprts a 40 kg mass. In order to have the same elongation in a copper wire (Y=12xx10^10(N)/(m^2) ) of the same length under the same weight, the diameter should now, in mm

A 4m long aluminium wire whose diameter is 3 mm is used to support a mass of 50 kg. What will be elongation of the wire ? Y for aluminium is 7xx10^(10) Nm6(-2)

A force of 6 xx 10^(6) Nm^(-2) required for breaking a material. The denisty rho of the material is 3 xx 10^(3) kg m^(-3) . If the wire is to break under its own weight, then the length of the wire made of that material should be (Given, g = 10 ms^(-2) )

If the strain in a wire is not more than 1//1000 and Y =2xx10^(11)N//m^(2) Diameter of wire is 1 mm. The maximum weight hung from the wire is

A steel wire of length 4 m and diameter 5 mm is stretched by kg-wt. Find the increase in its length if the Young's modulus of steel wire is 2.4 xx 10^(12) dyn e cm^(-2)

A copper wire (Y=10^(11) Nm^(-2)) of length 8 m and a steel wire (Y=2xx10^(11) Nm^(-2)) of length 4 m, each of 0.5 cm^(2) cross-section are fastened end to end and stretched with a tension of 500 N. choose the correct option.

A 1 m long steel wire of cross-sectional area 1 mm^(2) is extended 1 mm. If Y = 2 xx 10^(11) Nm^(-2) , then the work done is

An iron wire of length 4 m and diameter 2 mm is loaded with a weight of 8 kg. if the Young's modulus Y for iron is 2xx10^(11)N//m^(2) then the increase in the length of the wire is

A copper wire of length 2.4 m and a steel wire of length 1.6 m, both of diameter 3 mm, are connected end to end. When stretched by a load, the net elongation found to be 0.7 mm. The load appled is (Y_("Copper") = 1.2 xx 10^(11) N m^(-2) , Y_("steel") = 2 xx 10^(11) N m^(-2))

If a steel wire of diameter 2 mm has a breaking strength of 4xx10^(5)N . Then the breaking strength of similar wire of diameter 1 mm will be

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-ELASTICITY -EXERCISE 2
  1. The bulk modulus of a metal is 8 xx 10^(9) Nm^(-2) and its density is ...

    Text Solution

    |

  2. When a force is applied on a wire of uniform cross-sectional are 3 xx ...

    Text Solution

    |

  3. A wire of cross section A is stretched horizontally between two clamps...

    Text Solution

    |

  4. An elastic spring of unstretched length L and spring constant K is str...

    Text Solution

    |

  5. What is the increase in elastic potential energy when ghe stretching f...

    Text Solution

    |

  6. The work done in increasing the length of a one metre long wire of cro...

    Text Solution

    |

  7. A load of 4.0 kg is suspended from a celling through a streel wire of ...

    Text Solution

    |

  8. Identify the incorrect statement.

    Text Solution

    |

  9. A 5m aluminium wire (Y = 7 xx 10^(10) Nm^(-2)) of diameter 3 mm suppor...

    Text Solution

    |

  10. A wire of length L and radius a rigidlyl fixed at one end. On stretchi...

    Text Solution

    |

  11. A load o f 1 kg weight is a attached to one end of a steel wire o f a...

    Text Solution

    |

  12. If the volume of a block os aluminium is decreased be 1% the pressure ...

    Text Solution

    |

  13. Copper of fixed volume V is drawn into wire of length l. When this wir...

    Text Solution

    |

  14. The average depth of indian Ocean is about 3000 m. The fractional comp...

    Text Solution

    |

  15. A 0.1kg mass is suspended from a wire of negligible mass. The length o...

    Text Solution

    |

  16. A rope 1 cm in diameter breaks, if the tension in it exceeds 500 N. Th...

    Text Solution

    |

  17. A steal wire of cross-section area 3xx10^(-6) m^(2) can withstand a m...

    Text Solution

    |

  18. The bulk modulus for an incompresssible liquid is

    Text Solution

    |

  19. Young's modulus of steel is Y and its rigidity modulus is eta. A piece...

    Text Solution

    |

  20. A wire of length L and radius r is loaded with a weigth Mg. If y and s...

    Text Solution

    |