Home
Class 12
PHYSICS
Three resistors each of resistance 10 oh...

Three resistors each of resistance 10 ohm are connected, in turn, to obtain (i) minimum resistance (ii) maximum resistance. Complete (a) The effective resistance in each case (b) ratio of minimum to maximum resistance so obtained.

Text Solution

Verified by Experts

Given, Resistance of each resistor `R = 10 Omega` no. of resistor, n = 3
(i) If three resistors are connected in parallel, we get minimum resistance.
`:.` Minimum resistance `R_("min") = R_(P) = (R )/(n) = (10)/(3) Omega = 3.33 Omega`
(ii) If three resistors are connected in series, we get maximum resistance.
`:.` Maximum resistance `R_("max") = R_(s) = n R = 3 xx 10 = 30 Omega`
The effective resistance to get maximum resistance
`R_(eff) = nR = 3 xx 10 = 30 Omega` (in series)
(b) `(R_("min"))/(R_("max")) = (((10)/(3)))/((3 xx 10)) = (10)/(90) :. (R_("min"))/(R_("max")) = (1)/(9)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CURRENT ELECTRICITY

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise LONG ANSWER QUESTIONS|7 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise TEXTUAL EXERCISES|34 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise VERY SHORT ANWER QUESTIONS|13 Videos
  • COMMUNICATION SYSTEM

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise TEXTUAL EXERCISES|8 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise DAM SURE (VSAQ)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Four cells each of emf 2V and internal resistance 1 ohm are connected in parallel with an external resistance of 6 ohm. The current in the external resistance is

(a) Given n resistors each of resistance R, how will you combine them to get the (i) maximum, (ii) minimum effective resistance? What is the ratio of the maximum to minimum resistance?

How do the resistors 6 Omega ,10 Omega to be connected in a circult to get minimum resistance?Find the resultant resistant of the circuit.

When two resistors of (600pm3) ohm and (300pm 6) ohm are connected in parallel, value of the equivalent resistance is