Home
Class 12
PHYSICS
A uniform electric field to 100 Vm^(-1) ...

A uniform electric field to 100 `Vm^(-1)` is directed at `60^@` with the positive x-axis as shown in figure. If OA= 2 m, the potential difference `V_O - V_(A)` is

A

`-50V`

B

`50V`

C

`100 V`

D

`-100V`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D


`OB=OAcos60^(@)=2xx(1)/(2)=1m`
`V_(B)-V_(O)=E(OB)=100xx1=100V`
`V_(A)-V_(O)=100V[becauseV_(B)=V_(A)]`
`V_(O)-V_(A)=-100V`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MISCELLANEOUS VOLUME 3

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct Answer type|109 Videos
  • MISCELLANEOUS VOLUME 3

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Assertion and Reason Type|8 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Question Bank|4 Videos
  • MISCELLANEOUS VOLUME 5

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A uniform electric field of 100 V//m is directed at 3^@ with the positive x-axis as shown in figure. Find the potential difference V_(BA) if OA=2 m and OB=4 m.

A uniform electric field of 100 Vm^-1 is directed at 30^(@) with the positive x - axis as shown in (Fig. 3.153). O A = 2 m and O B = 4 m . . The potential difference V_O - V_A is.

A uniform electric field of 100 Vm^-1 is directed at 30^(@) with the positive x - axis as shown in (Fig. 3.153). O A = 2 m and O B = 4 m . . The potential difference V_B - V_A is.

A uniform electric field of 400 V/m is directed at 45^@ above the x-axis as shown in the figure. The potential difference V_A-V_B is given by

A uniform electric field of 200 V // m is directed at 45^(@) with x -axis as shown in figure. The co-ordinates of point P and point Q are ( 1,0) and ( 0,2) . Find the potential difference , V_(P) - V_(Q) ( in volts) .

A uniform electric field is present in the positive x - direction. If the intensity of the field is 5 NC^-1 then find the potential difference (V_B - V_A) between two points A (0 m, 2 m) and B (5 m, 3 m).

Two capacitors C_(1) and C_(2) are connected in a circuit as shown in figure. The potential difference (V_(A) - V_(B)) is

A battery of e.m.f. 10 V is connected to resistance as shown in figure. The potential difference V_(A) - V_(B) between the point A and B is