Home
Class 12
PHYSICS
An object is placed at a distance of 10c...

An object is placed at a distance of 10cmm to the left on the axis of convex lens A of focal length 20cm. A second convex lens of focal length 10cm is placed coaxially to the right of the lens A at a distance of 5cm from A. Find the position of the final image and its magnification. Trace teh path of the rays.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
` v = 50/3 ` m = 1.33

Here, for the first lens, `mu_(1)=-10cm`
`f_(1)=20cm`
`(1)/(v_(1)) -(1)/(u_(1))=(1)/(f_(1))rArr (1)/(v_(1))=(1)/(20)-(1)/(10)`
`rArr v_(1)=-20cm`
The image is virtual and hence lies on the same side of the object . This wil behave as an object for the second lens.
For the second lens:
`(1)/(v_(2))-(1)/(u_(2))=(1)/(f_(2))`
Here, `u_(2)=-(20+5)`
`f_(2)=10cm `
`(1)/(v_(2))+(1)/(25)=(1)/(10)rArr v_(2)=(50)/(3)=16(2)/(3)cm`
The final image is at a distance of `16(2)/(3)` cm to the right of the second lens.
The magnification of the image is given by,
`m=(v_(1))/(u_(1))*(v_(2))/(u_(2))=(20)/(10)*(50)/(3xx25)=(4)/(3)=1.33`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GEOMETRICAL OPTICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Examples|15 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise1.1|14 Videos
  • FRICTION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise QUESTION BANK|1 Videos
  • GRAVITATION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Question Bank|39 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A object is placed at a distance of 20 cm to the left of and on the axis of a convex lens L_(1) of focal length 25 cm. A second convex lens L_(2) of focal length 20 cm is placed coaxially to the right of the lens L_(1) at a distance of 10 cm from L_(1) . Find the position of the image and its magnification. [24.4 cm,(10)/(9)]

An object is placed at a distance of 10 cm from a convex lens of focal length 12 cm. Find the position and nature of the image.

An object is placed at a distance of 50cm from a concave lens of focal length 20cm. Find the nature and position of the image.

An object is placed at a distance of 30 cm from a convex lens of focal length 20 cm.

A convex lens has a focal length of 10 cm. The object of height 2 mm is placed at a distance of 5 cm from the pole. Find the height of the image.

A convex lens of focal length 10cm and concave lens of focal length 20 cm are kept 5 cm apart. The focal length of the equivalent lens is

A convex lens of focal length 30 cm and a concave lens of focal length 60 cm are placed in combination. If an object is placed 40 cm away from the combination, find the position of the image.