Home
Class 11
PHYSICS
A car emitting sound of frequency 500 Hz...

A car emitting sound of frequency 500 Hz speeds towards a fixed wall at `4(m)/(s)`. An observer in the car hears both the source frequency as well as the frequency of sound reflected from the wall. If he hears 10 beats per second between the two sounds, the velocity of sound in air will be

A

`330(m)/(s)`

B

`387(m)/(s)`

C

`404(m)/(s)`

D

`340(m)/(s)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

The frequency that the observer receives directly from the source has frequency `n_1=500Hz`. As the observer and source both move towards the fixed wall with velocity `u`, the apparent frequency of the reflected wave coming from the wall to the observer wii have frequency
`n_2=((V)/(V-u))500Hz`
Where `V` is the velocity of sound wave in air. The apparent frequency of this reflected wave as heard by the oberver will then be
`n_3=((V+u)/(V))n_2=((V+u)/(V))((V)/(V-u))500=((V+u)/(V-u))500`
It is given that the nubmer of beat per second is `n_3-n_1=10`
`(n_3-n_1)=10=((V+u)/(V-u))500-500`
`=500[(V+u)/(V-i)-1]`
`10=(2xxuxx500)/(V-u)`
Hence,
`10V=1000u+10u=1010u`
putting `u=4(m)/(s)`
we have `V=(1)/(10)[4040]=404(m)/(s)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|44 Videos
  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Assertion-Reasoning|24 Videos
  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|56 Videos
  • RIGID BODY DYNAMICS 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Interger|2 Videos
  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Comprehension Type|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A tuning fork of frequency 328Hz is moved towards a wall at a speed of 2ms^(-1) . An observer standing on the same side as the fork hears two sounds, one directly from the fork and the other reflected from the wall. Number of beats per second is (Velocity of sound in air 330ms^(-1) ).

A source of sound with frequency 256 Hz is moving with a velocity V towards a wall and an observer is stationary detween the source and the wall. When the observer is between the source and the wall he will hear beats.

A driver in a stationary car horns which produces monochromatic sound waves of frequency n=1000Hz , normally towards a reflecting wall. If the wall approaches the car will a velocity u=3.3(m)/(s) , calculate the frequency of sound reflected from wall and heard by the driver. What is the percentage change of sound frequency of reflection from the wall?

An observer is moving towards a wall at 2ms^(-1) . He hears a sound from source at some distance behind him directly as well as after reflection from the wall. Calculate the beat freqecny between these two sound, if the true frequency of the source is 680 Hz. Velocity of sound -340m//s .

A siren emitting a sound of frequency 2000 Hz moves away from you towards a cliff at a speed of 8 m/s. (a) What is the frequency of the sound you hear coming directly from the siren. (b) What is the frequency of sound you hear reflected off the cliff. Speed of sound in air is 330(m)/(s) .

The driver of a car travelling with a speed of 30 m/s towards a wall sounds a siren of frequency 500 Hz. If the velocity of sound in air is 330 m/s, then the frequency of the sound reflected from the wall and as heard by the driver is

A source of sound of frequency 500 Hz is moving towards an observer with velocity 30 m/s . The speed of sound is 330 m/s . the frequency heard by the observer will be

A bat flies perpendicularly towards a wall with a speed of 6 m/s, emitting sound of frequency 450 kHz. What is the frequency of the wave reflected from the wall that it will hear? Given c=340(m)/(s) ?

A car, sounding a horn of frequency 1000 Hz, is moving directly towards a huge wall at a speed of 15 m/s. If speed of sound is 340 m/s, then the frequency of the echo heard by the driver is

CENGAGE PHYSICS-SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT-Single Correct
  1. A stationary observer receives a sound from a sound of freqeuency v0 m...

    Text Solution

    |

  2. The sound from a very high burst of fireworks takes 5 s to arrive at t...

    Text Solution

    |

  3. A car emitting sound of frequency 500 Hz speeds towards a fixed wall a...

    Text Solution

    |

  4. In the figure shown, a source of sound of frequency 510 Hz moves with ...

    Text Solution

    |

  5. A wall is moving with velocity u and a source of sound moves with velo...

    Text Solution

    |

  6. For a sound wave travelling towards +x direction, sinusoidal longitudi...

    Text Solution

    |

  7. If the source is moving towards right, wavefront of sound waves get mo...

    Text Solution

    |

  8. Consider a souce of sound S, and an observer/detector D. The source em...

    Text Solution

    |

  9. When source and detector are stationary but the wind is blowing at spe...

    Text Solution

    |

  10. Figure. Represents the displacement y versus distance x along the dire...

    Text Solution

    |

  11. The driver of a car approaching a vertical wall notices that the frequ...

    Text Solution

    |

  12. The difference between the apparent frequency of a sound of soun as pe...

    Text Solution

    |

  13. The frequency of a radar is 780 MHz. After getting reflected from an a...

    Text Solution

    |

  14. A train moves towards a stationary observer with speed 34 m//s. The tr...

    Text Solution

    |

  15. A siren placed at a railway platform is emitting sound of frequency 5 ...

    Text Solution

    |

  16. A person speaking normally produces a sound intensity of 40 dB at a di...

    Text Solution

    |

  17. A police car moving at 22m//s, chases a motorcyclist, the police man s...

    Text Solution

    |

  18. In sport meet the timing of a 200 m straight dash is recorded at the f...

    Text Solution

    |

  19. When a source moves away from a stationary observer, the frequency is ...

    Text Solution

    |

  20. Length of a string of density rho and Young's modulus Y under tension ...

    Text Solution

    |