Home
Class 11
PHYSICS
A steel ball of mass 0.1 kg falls freely...

A steel ball of mass 0.1 kg falls freely from a height of 10 m and bounces to a height of 5.4 m from the ground. If the dissipated energy in this process is absorbed by the ball, the rise in its temperature is (specific heat of steel `=460 K//kg^(@)//C,g=10 m//s^(2)`)

A

`0.01^@C`

B

`0.1^@C`

C

`1^@C`

D

`1.1^@C`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Loss in energy `=mg(h-h')`
`=0.1xx10xx(10-5.4)`
`=4.6J`
Now, `4.6J=ms Delta theta`
`=0.1xx460xxDelta theta`
`Delta theta=0.1^@C`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CALORIMETRY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|25 Videos
  • CALORIMETRY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Comprehension|30 Videos
  • CALORIMETRY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|25 Videos
  • BASIC MATHEMATICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 2.6|20 Videos
  • CENTRE OF MASS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A brass sphere of mass 0.2kg falls freely from a height of 20m and bounces to a height of 8m from the ground. If the dissipated energy in this process is absorbed by the sphere the eise in its temperature is (specific heat of brass =360 J kg^(-1)K^(-1) , g=10ms^(-2) )

A metal ball of mass 5 kg falls from a height of 490 m. How much time will it take to reach the ground ?

A body of mass 5 kg falls from a height of 20 metres on the ground and it rebounds to a height of 0.2 m. If the loss in potential energy is used up by the body, then what will be the temperature rise? ("specific heat of material = 0.09 cal gm"^(–1@)"C"^(–1))

A stone of mass 1 kg falls to the earth from a height of 10 m. The kinetic energy of the stone when it is 4 m above the ground is:

A stone of mass 1 kg falls to the earth from a height of 10 m. The kinetic energy of the stone when it is 4 m above the ground is

A rubber ball of mass 50 g falls from a height of 5m and rebounds to a height of 1.25 m. Find the impulse and the average force between the ball and the ground if the time for which they are in contact was 0.1s

A metal ball of mass 5 kg falls from a height of 490 m. How much time will it take to reach the ground ? (g=9.8m//s^(2))

CENGAGE PHYSICS-CALORIMETRY-Single Correct
  1. A 2 g bullet moving with a velocity of 200 m/s is brought to a sudden ...

    Text Solution

    |

  2. 10 gm of ice at -20^(@)C is dropped into a calorimeter containing 10 g...

    Text Solution

    |

  3. A steel ball of mass 0.1 kg falls freely from a height of 10 m and bou...

    Text Solution

    |

  4. The earth receives at its surface radiation from the sun at the rate o...

    Text Solution

    |

  5. Three rods of identical cross-sectional area and made from the same me...

    Text Solution

    |

  6. The coefficient of linear expansion of crystal in one direction is alp...

    Text Solution

    |

  7. A uniform metal rod is used as a bar pendulum. If the room temperature...

    Text Solution

    |

  8. An iron rod of length 50 cm is joined at an end to aluminium rod of le...

    Text Solution

    |

  9. The coefficient of apparent expansion of mercury in a glass vessel is ...

    Text Solution

    |

  10. A vessel is partly filled with a liquid. Coefficients of cubical expan...

    Text Solution

    |

  11. An electrically heated coil is immersed in a calorimeter containing 36...

    Text Solution

    |

  12. Which of the following, when mixed would raise the temeprature of 20 g...

    Text Solution

    |

  13. A kettle with 2 litre water at 27^@C is heated by operating coil heate...

    Text Solution

    |

  14. A vessel contains M grams of water at a certain temperature and water ...

    Text Solution

    |

  15. Two plates identical in size, one of black and rough surface (B1) and ...

    Text Solution

    |

  16. Two spheres of different materials one with double the radius and one-...

    Text Solution

    |

  17. The temperature across two different slabs A and B are shown I the ste...

    Text Solution

    |

  18. An earthen pitcher loses 1 g of water per minute due to evaporation. I...

    Text Solution

    |

  19. About 5g of water at 30^(@)C and 5g of ice at -20^(@)C are mixed toget...

    Text Solution

    |

  20. A body cools in 7 min from 60^@C to 40^@C. What will be its temperatur...

    Text Solution

    |