Home
Class 11
CHEMISTRY
A sample of hard water contains 1 mg CaC...

A sample of hard water contains 1 mg `CaCl_2` and 1 mg `MgCl_2` per litre. Calculate the hardness of water in terms of `CaCO_3` present in per `10^(6)` parts of water.
(a). 2.5 ppm
(b). 1.95 ppm
(c). 2.15 ppm
(d). 195 ppm

A

`2.5 p p m`

B

`1.95 p p m`

C

`2.15 p p m`

D

`195 p p m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

(b) Molecular weight of `CaCl_(2)=111.0g`
`MW` of `CaCO_(3)=100g`
`MW` of `MgCl_(2)=95.0 g`
`CaCl_(2)+Na_(2)CO_(3)toCaCO_(3)+2NaCl`
`MgCl_(2)+Na_(2)CO_(3)toMgCO_(3)+2NaCl`
`(i) 111.0g CaCl_(2)=100 g CaCO_(3)`
`1 mg CaCl_(2)=100/111 mg CaCO_(3)=0.9 mg CaCO_(3)`
(ii) `95.0 g MgCl_(2)=100 g CaCO_(3)`
`1 mg MgCl_(2)-=100/95 mg CaCO_(3)=1.05 mg CaCO_(3)`
Hardness of `CaVO_(3) p p m`
`=((0.9+1.05)xx10^(-3)gxx10^(16)mL)/(10^(3)mL)`
`=1.95 p p m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Solved Examples|8 Videos
  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|4 Videos
  • GENERAL ORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Analytical and Descriptive|1 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|28 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

One litre of a sample of hard water contains 1 mg of CaCl_(2) and 1 mg of MgCl_(2) . Find the total hardness of water in terms of parts of CaCO_(3) per 10^(6) parts of water by mass.

One litre of sample of hard water contains 0.8 mg of CaCl_(2) and "0.8 mg of MgCl"_(2) . Find the total hardness in terms of parts of CaCO_(3) , per 10^(6) parts of water by mass.

500 gms of water contains 6 times 10^(-3) gms of dissolved MgSO_(4) in it. Calculate the hardness of water in ppm of CaCO_(3) ?

One litre of a sample of hard water contain 4.44mg CaCl_(2) and 1.9mg "of" MgCl_(2) . What is the total hardness in terms of ppm of CaCO_(3)?

One litre of a sample of hard water contains 5.55 mg of CaCl_(1) and 4.75 mg of MgCl_(2) . The total harness of ppm of CaCO_(3) is

One litre sample of water contains 0.9 mg CaCl_(2) and 0.9 mg of MgCl_(2) . Find the total hardness in terms of parts permillion of CaCO_(3) .

If water contains 10 ppm of MgCl_2 and 8 ppm of CaSO_4 , calculate the ppm of CaCO_3 .