Home
Class 11
CHEMISTRY
0.0093 g of Na(2)H(2)EDTA.2H(2)O is diss...

`0.0093 g of Na_(2)H_(2)EDTA.2H_(2)O` is dissolved in `250 mL` of aqueous solution. A sample of hard water containing `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` ions is titrated with the above `EDTA` solution using a buffer of `NH_(4)OH+NH_(4)Cl` using eriochrome balck-`T` as indicator. `10 mL` of the above `EDTA` solution requires `10 mL` of hard water at equivalent point. another sample of hard water is titrated with `10 mL` of above `EDTA` solution using `KOH` solution `(pH=12)`. using murexide indicator, it requires `40 mL` of hard water at equivalence point.
a. Calculate the ammount of `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` present in `1L` of hard water.
b. Calculate the hardness due to `Ca^(2+)`, `mG^(2+)` ions and the total hardness of water in p p m of `CaCO_(3)`. (Given MW(EDTA sal t)=372 g `mol^(-1),MW(CaCO_(3))=100 gmol^(-1)`)

Text Solution

Verified by Experts

Case I: Using erichrome black-`T` indicator
`M` of `EDTA` solution `=(0.093xx1000)/(372xx250)=0.001 M`
Volume of `EDTA` used `=10 mL`
Volume of water sample=`40 mL`
`M_(1)V_(1)(EDTA)=M_(2)V_(2)(Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` in hard water)
`0.001xx10=M_(2)xx10`
`M_(2)=0.001`
`:.` Molarities of `(Ca^(2+)+Mg^(2+))`ions `=0.001 M`
`=0.1` mmoles `L^(-1)`
Case II: Using murexide indicator
`M_(1)V_(1)(EDTA)=M_(2)V_(2)` (Hard water)
`0.001xx10=M_(2)xx40`
`M_(2)=0.25xx10^(-3)=0.25 mmol L^(-1)`
`:.` Total `mmol L^(-1)`of `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)=1.0`
`mmolL^(-1)` of `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)=1.0`
`mmol L^(-1)` of `Mg^(2+)=1.0-0.75 mmol L^(-1)`
mmoles `L^(-1)` of `Ca^(2+)=0.25 mmol L^(-1)`
`:.` Amount of `Ca^(2+) L^(-1)implies0.25xx40xx10^(-3)`
`=0.01gL^(-1)`
Amount of `Mg^(2+) L^(-1)implies0.75xx24xx10^(-3)=0.018 gL^(-1)`
(b) `[MW (CaCO_(3))=100 g mol^(-1)]`
Total `mmol of Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` ions `L^(-1)`
`=1.0=0.001 molL^(-1)`
`=0.001 M`
`0.1 mol of Ca^(2+)` and `Mg^(2+)-=0.1 mol CaCO_(3) L^(-1)`
`-=(0.001xx100xx10^(6))/(10^(3))`
`-=100 p p m`
`:.` total hardness due to `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` ions
of the sample in grams of `CaCO_(3)` in `10^(6) mL of H_(2)O`
`=("Total MxMW"+N19(CaCO_(3))xx10^(6))/(10^(3))`
Hardness due to `Ca^(2+)` ions of the sample in gram of `CaCO_(3)` in `10^(6) mL H_(2)O=(0.25xx10^(-3)xx100xx10^(6))/(10^(3))=25 p p m`
Hardness due to `Mg^(2+)` ions of the sample in grams of `CaCO_(3)` in `10^(6)mL of H_(2)O=100-25 =75 p p m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Solved Examples|8 Videos
  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|4 Videos
  • GENERAL ORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Analytical and Descriptive|1 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|28 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 50 mL sample of hard water containing Ca^(2+) and Mg^(2+) ions is titrated with 50 mL. 0.005 M EDTA solution at pH=10 , using eriochrome balck -T indicator to reach equivalence point. In a equal amount of hard water sample, Mg^(2+) ions are precipated as Mg(OH)_(2) by adding suitable amount of NaOH . the solution, after precipation of Mg(OH)_(2) , is strired and then titrated with EDTA solution using calcon as indicator, and it requires 10 mL of above EDTA solution to reach equivalence point. a. Calculate the strength of Ca^(2+) and Mg^(2+) ions present in hard water. b. Calculate the hardness due to Ca^(2+) ions in p p m of CaCO_(3) . c. Calculate the hardnesss due to Mg^(2+) ions in p p m of CaCO_(3) . d. Calculate the total hardness of water in p p m of CaCO_(3) .

100 mL sample of hard water is titrated with 500 " mL of " 0.001 M EDTA solution at pH=10 , using eriochrome black-T indicator to reach equivalence point. An equal another amount of hard water sample is boiled for 30 min. After filtration and cooling, the same sample is titrated with 200 " mL of " 0.011 M EDTA solution at pH=10 using Mg-EDTA complex solution and erichrome black-T indicator to reach equivalence point. (i). Calculate the total hardness of water sample (temporary + permanent) in ppm of CaCO_3 . (ii). Calculate the permanent hardness of water sample in ppm of CaCO_3 . (iii). Calculate the temporary hardness of water sample in ppm of CaCO_3

100 mL sample of hard water is titrated with 500 mL of 0.001 MEDTA solution at pH=10 , using eriochrome black -T indicator to reach equivalence point. An equal another amount of hard water sample is boiles for 30 mi n . After filtration and cooling, the same sample is titrated with 200 mL of 0.001 M EDTA solution at pH=10 using Mg-EDTA complex solution and erichrome black -T indicator to reach equivalence point. a. Calculate the total hardness of water sample (temprary +permanent) in p p m of CaCO_(3) . b. Calculate the permanent hardness of water sample is p p m of CaCO_(3) . c. Calculate the temporary hardness of water sample is p p m of CaCO_(3) .

If 1.34g Na_(2)C_(2)O_(4) is dissolved in 500 mL of water and this solution is titrated with M/10 KMnO_(4) solution in acidic medium, the volume of KMnO_(4) used is :

A 100 mL of tap water was titrated with M//50 HCl with methyle orange as indicator. If 30 mL of HCl were required. Calculate the hardness of CaCO_(3) per 10^(3) parts of water. The hardness is temporary.