Home
Class 11
CHEMISTRY
A 50 mL sample of hard water containing ...

A `50 mL` sample of hard water containing `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` ions is titrated with `50 mL. 0.005 M EDTA` solution at `pH=10`, using eriochrome balck`-T` indicator to reach equivalence point.
In a equal amount of hard water sample, `Mg^(2+)` ions are precipated as `Mg(OH)_(2)` by adding suitable amount of `NaOH`. the solution, after precipation of `Mg(OH)_(2)`, is strired and then titrated with `EDTA` solution using calcon as indicator, and it requires `10 mL` of above `EDTA` solution to reach equivalence point.
a. Calculate the strength of `Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` ions present in hard water.
b. Calculate the hardness due to `Ca^(2+)` ions in p p m of `CaCO_(3)`.
c. Calculate the hardnesss due to `Mg^(2+)` ions in p p m of `CaCO_(3)`.
d. Calculate the total hardness of water in p p m of `CaCO_(3)`.

Text Solution

Verified by Experts

(a) Case I: Using eriochrome black-`T` indicator
`M_(1)V_(1)(EDTA)=M_(2)V_(2)(Ca^(2+)` and `Mg^(2+)` in hard water)
`50xx0.005=M_(2)xx50`
`M_(2)` of `(Ca^(2+)` and `Mg^(2+))=0.005 M=5m` moles `L^(-1)`
Case II: Using calcon indicator
`M_(1)V_(1)(EDTA)=M_(2)V_(2)H_(2)O`
`Ca^(2+)=10^(-3) M=1.0 m mol L^(-1)`
`M mol L^(-1)` of `Mg^(2+)=5-1=4 m mol L^(-1)` ltbRgt Strength of `Mg^(2+)=4xx24xx10^(-3)=.096 g L^(-1)`
Strength of `Ca^(2+)=1xx40xx10^(-3)=0.04 gL^(-1)`
(b) Hardness of `Ca^(2+)`ions of the sample in gram of `CaCO_(3)` in `10^(6) mL of H_(2)O`
`=(M(Ca^(2+)xxMW(CaCO_(3))xx10^(6)))/(10^(3))=100 p p m`
Hardness due to `Mg^(2+)` ions of the sample in grams of `CaCO_(3)` in `10^(6)mL of H_(2)O=(M Mg^(2+)xxMW(CaCO_(3))xx10^(6))/(10^(3))`
`=(4xx10^(-3)xx100xx10^(6))/(10^(3))=400 p p m`
(d) Total hardness
`=(M(Ca^(2+)and Mg^(2+))xxMW(CaCO_(3))xx10^(6))/(10^(3))`
`=(5xx10^(-3)xx100xx10^(6))/(10^(3))=500 p p m`
(Alternatively, total hardness =Harndess due to `Ca^(2+)+` Hardness due to `Mg^(2+)=100+400=500 p p m`)
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Solved Examples|8 Videos
  • HYDROGEN, WATER AND HYDROGEN PEROXIDE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex 3.1|4 Videos
  • GENERAL ORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Analytical and Descriptive|1 Videos
  • IONIC EQUILIBRIUM

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|28 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

100 mL sample of hard water is titrated with 500 mL of 0.001 MEDTA solution at pH=10 , using eriochrome black -T indicator to reach equivalence point. An equal another amount of hard water sample is boiles for 30 mi n . After filtration and cooling, the same sample is titrated with 200 mL of 0.001 M EDTA solution at pH=10 using Mg-EDTA complex solution and erichrome black -T indicator to reach equivalence point. a. Calculate the total hardness of water sample (temprary +permanent) in p p m of CaCO_(3) . b. Calculate the permanent hardness of water sample is p p m of CaCO_(3) . c. Calculate the temporary hardness of water sample is p p m of CaCO_(3) .

100 mL sample of hard water is titrated with 500 " mL of " 0.001 M EDTA solution at pH=10 , using eriochrome black-T indicator to reach equivalence point. An equal another amount of hard water sample is boiled for 30 min. After filtration and cooling, the same sample is titrated with 200 " mL of " 0.011 M EDTA solution at pH=10 using Mg-EDTA complex solution and erichrome black-T indicator to reach equivalence point. (i). Calculate the total hardness of water sample (temporary + permanent) in ppm of CaCO_3 . (ii). Calculate the permanent hardness of water sample in ppm of CaCO_3 . (iii). Calculate the temporary hardness of water sample in ppm of CaCO_3

Solution of 100 ml water contains 0.73 g of Mg(HCO_(3))_(2) and 0.81g of Ca(HCO_(3))_(2) calculate the hardness ini terms of ppm of CaCO_(3)

100g of a water samples is found to contain 12 mg of MgSO_(4) calculate the hardness of water sample.

One litre of a sample of hard water contain 4.44mg CaCl_(2) and 1.9mg "of" MgCl_(2) . What is the total hardness in terms of ppm of CaCO_(3)?

10 mL of 0.2 M HA is titrated with 0.2 M NaOH solution. Calculate change in pH between 50% of equivalence point to equivalence point. [K_(a) of HA =10^(-5)]