Home
Class 12
PHYSICS
Two trains one of length 100m and anothe...

Two trains one of length 100m and another of length 125 m, are moving in mutually opposite directions along parallel lines, meet each other. Each with speed 10 m/s. If their acceleration are `0.3(m)/(s^2)` and `0.2(m)/(s^2)` respectively, then the time they take to pass each other will be

A

5s

B

10s

C

15s

D

20s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Relative velocity of one train w.r.t. other
`=10+10=20(m)/(s)`.
relative acceleration`=0.3+0.2=0.5(m)/(s^2)`
If trains cross each other than from `s=ut+(1)/(2)at^2`
As, `s=s_1+s_2=100+125=225`
`implies225=20t+(1)/(2)xx0.5xxt^2implies0.5t^2+40t-450=0`
`impliest=-(40+-sqrt(1600+4.(005)xx450))/(1)=-40+-50`
`t=10` sec (Taking `+` ve value).
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two trains, each of length 100 m moveing in opposite direction along parallel lines, meet each other with speeds of 50 km h^(-1) and 40 km h^(2) . If their other with are 30 cm s^(-2) and 20 cm s^(2) and 20 cm s^(2) , respectively, find the time they will take to pass each other.

If two train of length a metres and b metres are moving in opposite direction at u m/s and v m/s: then time taken by trains to cross each other.

Two trains of lengths 100 m and 150 m are travelling in opposite directions at speeds of 75 kmph and 50 kmph respectively. What is the time taken by them to cross each other?

Two Trains of lengths 150m and 180m respectively are running in opposite directions on parallel tracks.If their speeds be 30km/hr . and 24km/hr ,respectively,then they cross each other in

Two trains, one 153 m long and the other 127 m long, coming from opposite directions crossed each other in 7.2 seconds. The combined speed of the two trains every hour would then be:

Two men are standing on opposite ends of a 1000 metres long bridge. If they walk towards each other with speeds of 20 m/s and 5 m/s respectively, then how much time (in seconds) will they take to meet each other?

Two trains of length 190 m and 210 m respectively, are running in opposite directions on parallel tracks. If their speeds are 40 km/hr and 32 km/hr respectively in what time will they cross each other?