Home
Class 11
CHEMISTRY
A bulb of 100 watt is switched on in a r...

A bulb of `100` watt is switched on in a room of dimensions `5xx4xx3 m^(3)`. What will be the increases in temperature of room after `15` minute, if specific heat of iar at room temperature and `1` atm is `0.71 J g^(-1) K^(-1)` and heat capacity of four walls and the roof is `50xx10^(3) JK^(-1)`?
(Density of air `1.22xx10^(-6) kg mL^(-1)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

400 kg of water is heated from 30^(@) C to 100^(@)C . What will be the increase in mass of water ? Take specific heat of wateer = 4.2 xx10^(3) " J kg"^(-1).^(@)C^(-1) .

What is the mass of air in a room of dimensions 3mxx4mxx5m , when the density of air is 1.3 kg m^(-3) ?

If 10 g of ice is added to 40 g of water at 15^(@)C , then the temperature of the mixture is (specific heat of water = 4.2 xx 10^(3) j kg^(-1) K^(-1) , Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5) j kg^(-1) )

If 10 g of ice is added to 40 g of water at 15^(@)C , then the temperature of the mixture is (specific heat of water = 4.2 xx 10^(3) j kg^(-1) K^(-1) , Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5) j kg^(-1) )

Certain amount of heat is given to 100 g of copper to increase its temperature by 21^@C . If same amount of heat is given to 50 g of water, then the rise in its temperature is (specific heat capacity of copper = 400 J kg^(-1) K^(-1) and that for water = 4200 J kg^(-1) K^(-1))

Certain amount of heat is given to 100 g of copper to increase its temperature by 21^@C . If same amount of heat is given to 50 g of water, then the rise in its temperature is (specific heat capacity of copper = 400 J kg^(-1) K^(-1) and that for water = 4200 J kg^(-1) K^(-1))

Calcuate the heat required to convert 0.6 kg of ice at - 20^(@)C , kept in a calorimeter to steam at 100^(@)C at atmospheric pressure. Given the specific heat capacity of ice =2100 j kg^(-1) K^(-1) , specific heat capacity of water =4186 j kg^(-1) K^(-1) latent heat ice =3.35xx10^(5) j kg^(-1) and latent heat of steam =2.256xx10^(6)j kg^(-1)