Home
Class 12
PHYSICS
The magnetic flux linked with a coil is ...

The magnetic flux linked with a coil is `phi = (3 t^(2) - 2 t + 1)` milliweber. The e.m.f. induced in the coil at t = 1 sec is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The magnetic flux linked with a coil is phi = (3t^2- 2t + 2) mwb. What emf is induced in the coil at t = 1 sec?—

The magnetic flux linked with a coil is given by phi=5t^(2)+3t+2 What is the e.m.f. Induced in the coil in the third second?

The magnetic flux linked with a coil is given by an equation phi = 5 t ^(2) + 2t + 3. The induced e.m.f. in the coil at the third second will be

The magnetic flux linked with a coil is phi and the emf induced in it is e .

The magnetic flux linked with a coil is phi and the emf induced in it is e .

The magnetic flux linked with a coil at any instant 't' is given by phi - 5t - 100 t+300 , the e.m.f. induced in the coil at t = 2 second is