Home
Class 11
CHEMISTRY
Uncertainty in the position of an electr...

Uncertainty in the position of an electron mass ` (9. 1 xx 10^(31) kg)` moving with a velocity ` 300 ms^(-1)` accurate uptp ` 0.001 %` will be :

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Uncertainity in the position of an electron (mass = 9.1 xx 10^(-31) kg ) moving with a velocity 300 ms^(-1) accurate upto 0.001% will be (h = 6.63 xx 10^(-34) Js)

Uncertainity in the position of an electron (mass = 9.1 xx 10^(-31) kg ) moving with a velocity 300 ms^(-1) accurate upto 0.001% will be (h = 6.63 xx 10^(-34) Js)

Uncertainty in the position of an electron ("mass = "9.1 xx 10^(-31)kg) moving with a velocity 300 ms^(-1) accurate upto 0.001% will be

Uncertainity in the position of an electron ("mass "= 9.1 xx 10^(-9)kg) moving with a velocity 300 m.s^(-1) , accurate upto 0.001 % , will be (h = 6.63 xx 10^(-34)J.S)

Unertainty in the position of an electron (mass =9.1xx10^(-31) kg) moving with a velocity 300ms^(-1) accurate upto 0.001% will be h=6.63xx10^(-34)Js

Uncertainty in the position of an electron (mass =9.1xx10^(-31)kg ) moving with a velocity 300 ms^(-1 accurate upto 0.001%will be (h=6.6xx10^(-34)Js)

The uncertainty in the position of an electron (mass = 9.1 xx 10^-28 g) moving with a velocity of 3.0 xx 10^4 cm s^-1 accurate up to 0.001 % will be (Use (h)/(4 pi) in the uncertainty expression, where h = 6.626 xx 10^-27 erg - s )

The uncertainty in the position of an electron (mass = 9.1 xx 10^-28 g) moving with a velocity of 3.0 xx 10^4 cm s^-1 accurate up to 0.001 % will be (Use (h)/(4 pi) in the uncertainty expression, where h = 6.626 xx 10^-27 erg - s )