Home
Class 11
PHYSICS
At t=0,a transverse wave pulse travellin...

At t=0,a transverse wave pulse travelling in the positive x direction with a speed of `2 m//s` in a wire is described by the function `y=6//x^(2)` given that `x!=0`. Transverse velocity of a particle at x=2 m and t= 2 s is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A wave is represented by the equation y = A sin (10 pi x + 15 pi t + pi//3) Where x is in metre and t is in second. a wave travelling in the positive x-direction with a velocity of 1.5 m/s a wave travelling in the negative x-direction with a velocity 1.5 m/s a wave travelling in the negative x-direction with a wavelength of 0.2 m a wave travelling in the positive x-direction with a wavelength 0.2 m

A wave pulse is travelling positive x direction with a speed of 4.5 m/s. At time t= 0, the wave pulse is given as y= 6/(x^2-3) . Here x and y are in metre. Then which function represents the equation of pulse just after 2 second?

A wave pulse is travelling on a string at 2m//s along positive x-directrion. Displacement y of the particle at x = 0 at any time t is given by y = (2)/(t^(2) + 1) Find Shape of the pulse at t = 0 and t = 1s.

At t=0, a transverse wave pulse in a wire is described by the function y=6//(x^(2)-3) where x and y are in metres. The function y(x,t) that describes this wave equation if it is travelling in the positive x direction with a speed of 4.5 m//s is

At t=0, a transverse wave pulse in a wire is described by the function y=6//(x^(2)-3) where x and y are in metres. The function y(x,t) that describes this wave equation if it is travelling in the positive x direction with a speed of 4.5 m//s is

A wave represented by the given equation Y = A sin (10 pi x + 15 pi t + (pi)/(3)) , where x is in meter and t is in second. The expression represents (1) A wave travelling in the negative X direction with a velocity of 1.5 m/sec (2) A wave travelling in the negative X direction with a wavelength of 0.2 m (3) A wave travelling in the positive X direction with a velocity of 1.5 m/sec. (4) A wave travelling in the positive X direction with a wavelength of 0.2 m

A transverse wave travelling in a string produce maximum transverse velocity of 3 m//s and maximum transverse acceleration 90 m//s^(2) in a particle. If the velocity of wave in the string is 20 m//s . Datermine the equation of the wave ?