Home
Class 11
PHYSICS
A crane lifts a mass of 100 kg to a heig...

A crane lifts a mass of `100 kg` to a height of `10m` in `20s`. The power of the crane is `(Take g = 10 ms^(-2))`

A

`100 W`

B

`200 W`

C

`250 W`

D

`500 W`

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To find the power of the crane lifting a mass, we can follow these steps: ### Step 1: Calculate the Work Done The work done (W) in lifting an object is given by the formula: \[ W = m \cdot g \cdot h \] where: - \( m \) = mass (100 kg) - \( g \) = acceleration due to gravity (10 m/s²) - \( h \) = height (10 m) Substituting the values: \[ W = 100 \, \text{kg} \cdot 10 \, \text{m/s}^2 \cdot 10 \, \text{m} \] \[ W = 100 \cdot 10 \cdot 10 = 10000 \, \text{J} \] ### Step 2: Calculate the Power Power (P) is defined as the work done per unit time: \[ P = \frac{W}{t} \] where: - \( W \) = work done (10000 J) - \( t \) = time taken (20 s) Substituting the values: \[ P = \frac{10000 \, \text{J}}{20 \, \text{s}} \] \[ P = 500 \, \text{W} \] ### Final Answer The power of the crane is **500 Watts**. ---

To find the power of the crane lifting a mass, we can follow these steps: ### Step 1: Calculate the Work Done The work done (W) in lifting an object is given by the formula: \[ W = m \cdot g \cdot h \] where: ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY, POWER AND COLLISION

    A2Z|Exercise Circular Motion In Vertical Plane|21 Videos
  • WORK, ENERGY, POWER AND COLLISION

    A2Z|Exercise Collision|31 Videos
  • WORK, ENERGY, POWER AND COLLISION

    A2Z|Exercise Conservation Of Mechanical Energy And Linear Momentum|24 Videos
  • WAVES AND ACOUSTICS

    A2Z|Exercise Chapter Test|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A crane lifts a mass of 100 kg to a height of 10 m in 20 s. The power of the crane is (Take g = 10 m s^(-2) )

Ramesh raises on object of 12 kg through a height of 2.0 m. The work done try him is (take g = 10 m//s ^(2)):

The power (P) of an engine lifting a mass of 100 kg upto a height of 10 m in 1 min is

What is the work done to fits to lift a body of mass 5 kg to a height of 50 m from the ground (in J)? (g = 10 m s^(-2) )

An engine pumps 400 kg of water through height of 10 m in 40 s. Find the power of the engine if its efficiency is 80% (Take ,g =10 ms^(-2) ).

Find the work done of move an object of mass 3 kg to a height of 20 m from the ground (Take g =10ms^(-2) ).

Energy stored in a condenser of capacity 10 uF , charged to 6kV is used to lift mass of 10 gm. The height to which the body can be raised is (Take g=10m//s^(2))

A2Z-WORK, ENERGY, POWER AND COLLISION-Mechanical Power
  1. A certain rain cloud at an altitude of 2.0 km contains 3.6 xx 10^(7) k...

    Text Solution

    |

  2. An elastic scooter has a bettery capable of supplying 120 Wh of energ...

    Text Solution

    |

  3. An older-model car accelerates from 0 to speed v in a time interval of...

    Text Solution

    |

  4. An engine accelerate a car of mass 800 kg to a speod of 72 km//h. If t...

    Text Solution

    |

  5. A train having 60 wagons each weighing 25 tonnes moving with a speed o...

    Text Solution

    |

  6. An athlete mass 60 kg skips at the rete of 20 steps per minute through...

    Text Solution

    |

  7. The power of a heart which pumps 5 xx 10^(3) cc of blood per minute at...

    Text Solution

    |

  8. The human heart discharges 75 cm^(3) of blood per beat against an aver...

    Text Solution

    |

  9. A body of mass m is acceleratad uniformaly from rest to a speed v in a...

    Text Solution

    |

  10. A man M(1) of mass 80 kg runs up a staircase in 15 s. Another man M(2)...

    Text Solution

    |

  11. An engine pumps up 100 kg water through a height of 10 m in 5 s. If ef...

    Text Solution

    |

  12. A pump motor is used to deliver water at a certain rate from a given p...

    Text Solution

    |

  13. A pump motor is used to deliver water at a certain rate from a given p...

    Text Solution

    |

  14. For power to constant, the force has to very with speed as:

    Text Solution

    |

  15. Power supplied to a mass 2 kg varies with time as P = (3t^(2))/(2) wa...

    Text Solution

    |

  16. A constant power P is applied to a particle of mass m. The distance tr...

    Text Solution

    |

  17. An elevator can carry a maximum load of 1800 kg (elevator + passengers...

    Text Solution

    |

  18. A crane lifts a mass of 100 kg to a height of 10m in 20s. The power of...

    Text Solution

    |

  19. A 30m deep well is having water upto 15 m. An engine evacutes it in on...

    Text Solution

    |

  20. A pump on the ground floor of a building can pump of water to fill a ...

    Text Solution

    |