Home
Class 9
PHYSICS
A bat emits ultrasound sound of frequenc...

A bat emits ultrasound sound of frequency `100 kHz` in air. If this sound meets a water surface. What is wavelength of (a) the reflected sound wave (b) the trasmitted sound wave ?
Given speed of sound in air `= 340 m//s` and in water `= 1486 m//s`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(a) `3.4 xx 10^-3 m` (b) `1.486 xx 10^-2 m`

Here, `v = 100 kHz = 100 xx 10^3 Hz = 100000 Hz, v_("air") = 340 m//s, v_("water") = 1486 m//s`
(a) Wavelength of reflected wave `= ("speed of sound in air"(v_("air")))/(v) = (340)/(100000) = 3.4 xx 10^-3 m`
(b) Wavelength of transmitted wave through water `= ("speed of sound in water"(v_("water")))/(v)`
`=(1486)/(100000) = 1.486 xx 10^-2 m`.
(frequency of ultrasound does not change with change of medium).
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOUND

    PRADEEP|Exercise (6 a) Formative (Oral Testing)|10 Videos
  • SOUND

    PRADEEP|Exercise (6 a) Formative (Quiz Testing)|5 Videos
  • SOUND

    PRADEEP|Exercise Value Based Question|4 Videos
  • MOTION

    PRADEEP|Exercise Mock test|24 Videos
  • WORK AND ENERGY

    PRADEEP|Exercise III Quiz Testing|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bat emits ultrasonic sound of frequency 1000 kHz in air. If the sound meets a water surface, what is the wavelength of (a) the reflected sound, (b) the transmitted sound ? Speed of sound in air is 340 ms^(-1) , and in water 1486 ms^(-1) .

A bat emits ultrasonic sound of frequency 100 kHz in air. If this sound meets a water surface, the wavelengths of the reflected and transmitted sound are (Speed of sound in air = 340 m s^(-1) and in water = 1500 m s^(-1) )

Speed of sound waves in air

A bat flying above lake emits ultrasonic sound of 100 kHz ,When this wave falls on the water surface, it is partly reflected and partly transmitted .The wavelengths of the reflected and the transmitted waves are (The speed of sound in air is 340 m/s and in water is 1450 m/s)

The minimum distance to hear echo (speed of sound in air is 340 m//s )

A bat emits ultrasonic sound of frequency 1000 kHz in air . If the sound meets a water surface , it gets partially reflected back and partially refracted (transmitted) in water . What would be the difference of wavelength transmitted to wavelength reflected (speed of sound in air = 330 m//s , Bulk modulus of water = 2.25 xx 10^(9) , rho_(water) = 1000 kg//m^(2) ).

Diagnostic ultrasound of frequency 3.80 MHz is used to examine tumors in soft tissue. (a) What is the wavelength in air of such a sound wave? (b) If the speed of sound in tissue is 1500 m/s, what is the wavelength of this wave in tissue?

A sound wave of wavelength 90 cm in glass is reflected into air. If the speed of sound in glass is 5400 m//s , the wavelength of wave in air (speed of sound in air = 330 m//s ) is :

A sound wave having a frequency of 100 Hz and pressure amplitude of 10 pa, then calculate the displacement amplitude (Given speed od sound in air = 340 m/s and density of air = 1.29 kg/m^(3) )

PRADEEP-SOUND-Problem for practice
  1. A source produces 15 crests and 15 throughs in 3 seconds. When the sec...

    Text Solution

    |

  2. A longitudinal wave is produced on a slinky. The frequency of the wave...

    Text Solution

    |

  3. A sound wave has a frequency of 2 kHz and wavelength 35 cm. How long w...

    Text Solution

    |

  4. A hosptital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue. ...

    Text Solution

    |

  5. An observer standing at the sea coast observes 54 waves reaching the c...

    Text Solution

    |

  6. How far does sound travel in air when a tuning fork of frequency 560 H...

    Text Solution

    |

  7. A bat emits ultrasound sound of frequency 100 kHz in air. If this soun...

    Text Solution

    |

  8. A wave of wavelength 0.60 cm is produced in air and it travels at a sp...

    Text Solution

    |

  9. Radio Ceylon broadcasts at 25 m. What is the frequency of the station ...

    Text Solution

    |

  10. Chandigarh radio station broadcasts at 1200 kHz. At what Chandigarh st...

    Text Solution

    |

  11. A person clapped his hands near a cliff and heard the echo after 5 s. ...

    Text Solution

    |

  12. A child hears an echo from a cliff 4 s after the sound of a powerful c...

    Text Solution

    |

  13. An observer standing between two cliffs fires a gun. He hears one echo...

    Text Solution

    |

  14. A boy stands 60 m in front of a tall wall and claps. The boy continues...

    Text Solution

    |

  15. A person standing between two vertical cliffs and 680 m away from the ...

    Text Solution

    |

  16. A man standing at 51 m from a wall fires a gun. Calculate the time aft...

    Text Solution

    |

  17. A man fires a gun towards a hill and hears its echo after 5 s. He then...

    Text Solution

    |

  18. A engine is approaching a hill at constant speed. When it is at a dist...

    Text Solution

    |

  19. A ship sends out ultrasound that returns form the seabed and is detect...

    Text Solution

    |

  20. A sonar emits pulses on the surface of water which are detected after ...

    Text Solution

    |