Home
Class 11
PHYSICS
A particle starts with an initial veloci...

A particle starts with an initial velocity `3.0 m s^(-1)` along the positive `x-`direction and it accelerates uniformly at the rate of `0.60 m s^(-2)` .(a) Find the distance traveled by it in the first three seconds. (b) Hew much time does it take to reach the velocity `9.0 m//s` (c) How much distance will it cover in reaching the velocity `9.0 m s^(-1)` ?

Text Solution

Verified by Experts

Here, `u=3. 0ms^(-1) , a= 6 ms^(-2)`
(a) We have to calculate (S) when `t=3 s`
`S=ut + 1/2 at^(2) =3.0 xx 1/2 xx 6 xx 3^(2) =9.0 +27 =36 m`
(b) We have to calulate (t) when `v =9.0 m//s. As `v=u+ at, so t =(v-u)//a =(9-3 )//6 =1 s`
(c ) Here, `S =?, v=9.0 ms^(-2) , As `v^(2) =u^(2) +2 aS`
so `S=((v^(2)-u^(2)0)/(2a) =((9.0)^(2) -(3.0)^(2))/(2xx 6) =(81-9)/(1.20 =(72)/(12) =6 m`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 SolvedExamples|17 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 2 SolvedExamples|31 Videos
  • GRAVIATION

    PRADEEP|Exercise Assertion-Reason Type Questions|19 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Assertion- Reason Type Questions|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle starts with an initial velocity 2.0 m/s along the positive x-direction and it accelerations uniformly at the rate of 0.40m//s^(2) (a) Find the distance travelled by it in the first three seconds. (b) How much time does it take to reach the velocity 9.0 m/s? (c) How much distance will it cover in reaching the velocity 9.0 m/s?

A particle starts with an initial velocity 2.5 m//s along the posiive x-direction and it accelerates uniformly at the rate 0.50 m//s^2. (a) Find the distance travelled by it in the first two seconds (b) How much time does it take to reach the velocity 7.5 m//s ? (c) How much distance will it cover in reaching the velocity 7.5 m//s ?

A particle starts with an initial velocity 2.5 m/s along the positive x direction and it accelerates uniformly at the rate 0.50 m/s^2 . A. Find the distance travelled by it in the first two seconds. b.How much time does it take to reach the velocity 7.5 m/s ? c. How much distance will it cover in reaching the velocity 7.5 m/s?

An object having a velocity 4.0 m/s is accelerated at the rate of 1.2 m/s^2 for 5.0s. Find the distance travelled during the period of acceleration.

A body starts rolling over a horizontal surface with an initial velocity of 0.5 m//s^(2) . Due to friction , its velocity decreases at the rate of 0.05 m//s^(2) . How much time will it take for the body to stop?

A particle is projected vertically upwards with an initial velocity of 40 m//s. Find the displacement and distance covered by the particle in 6 s. Take g= 10 m//s^2.

Consider a particle intially moving with a velocity of 5 m s^(-1) starts decelerating at a constant rate of 2 m s^(-2) . a. Determine the time at which the particle becomes stationary. b. Find the distance travelled in the second second. c. Find the distance travelled in the third second.

A particle is moving with initial velocity 1m/s and acceleration a=(4t+3)m/s^(2) . Find velocity of particle at t=2sec .

A particle starting with certain initial velocity and uniform acceleration covers a distance of 12 m in first 3 seconds and a distance of 30 m in next 3 seconds. The initial velocity of the particle is