Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of masses 50 kg and 30 kg con...

Two blocks of masses 50 kg and 30 kg connected by a massless string pass over a light frictionless pulley and rest on two smooth planes inclined at angles `30^(@)` and `60^(@)` resp . With horizontal .Determine the accelertion in the two blocks and tension in the string `g = 10 m//s^(2)` .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we will analyze the forces acting on each block and apply Newton's second law. Here are the steps to find the acceleration of the blocks and the tension in the string. ### Step 1: Identify the forces acting on each block 1. **For Block 1 (mass = 30 kg, inclined at 60°)**: - Weight (mg) acting downward: \( W_1 = 30 \times g = 30 \times 10 = 300 \, \text{N} \) - The component of weight acting down the incline: \( W_{1x} = W_1 \sin(60°) = 300 \sin(60°) = 300 \times \frac{\sqrt{3}}{2} = 150\sqrt{3} \, \text{N} \) - Tension (T) acting up the incline. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise conceptual problmes|45 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Very short answer questions|73 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Assertion- Reason Type Questions|17 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 NCERT Comprehension|4 Videos
  • MATHEMATICAL TOOLS

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses of 40 kg and 30 kg are connected by a weightless string passing over a frictionless pulley as shown in the figure.

Two blocks of masses 3 kg and 6 kg are connected by a string as shown in the figure over a frictionless pulley. The acceleration of the system is

Two blocks of masses m_(1) and m_(2)(m_(1) gt m_(2)) connected by a massless string passing over a frictionless pulley Magnitude of acceleration of blocks would be

Two masses of 8 kg and 4 kg are connected by a string as shown in figure over a frictionless pulley.The acceleration of the system is

Two bodies of masses 4 kg and 6 kg are tied to the ends of a massless string. The string passes over a frictionless pulley. The acceleration of the system is :

Two blocks of mass 2 kg and 5 kg are connected by an ideal string passing over a pulley. The block of mass 2 kg is free to slide on a surface inclined at an angle of 30^(@) with the horizontal whereas 5 kg block hangs freely. Find the acceleration of the system and the tension in the string. Given mu=0.30 .

PRADEEP-LAWS OF MOTION-solved examples
  1. A pull of 15 N is applied on a rope attached to a block of mass 7 kg l...

    Text Solution

    |

  2. A block of mass 100 kg is set into motion on a frictionless horizontal...

    Text Solution

    |

  3. Two blocks of masses 50 kg and 30 kg connected by a massless string pa...

    Text Solution

    |

  4. A block of weight 20 N is placed on a horizontal table and a tension T...

    Text Solution

    |

  5. The coefficient of friction between the ground and the wheels of a car...

    Text Solution

    |

  6. In the masses of A and B are 10 kg and 5 kg . Calculate the minimum ma...

    Text Solution

    |

  7. A body rolled on ice with a velocity of 8 ms^(-1) comes to rest after...

    Text Solution

    |

  8. Detrmine the maximum acceleration of the train in which a box lying on...

    Text Solution

    |

  9. What is the acceleration of the block and trolley system shown in if t...

    Text Solution

    |

  10. A block the of mass 4kg is placed on another block of mass 5kg and the...

    Text Solution

    |

  11. A particle of mass m rests on a horizontal floor with which it has a c...

    Text Solution

    |

  12. A bullet of mass 0.01 kg is fired horizontal into a 4 kg wooden block ...

    Text Solution

    |

  13. A cubical block rests on an inclined plance of mu = (1)/sqrt(3) . Dete...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass 10 kg is sliding on a surface inclined at 30^(@) with ...

    Text Solution

    |

  15. Find the force required to move a train of mass 10^(5) kg up an inclin...

    Text Solution

    |

  16. A railway engine weighing 40 metric ton is travelling along a level tr...

    Text Solution

    |

  17. A block A of mass 14 kg moves alongg an inclined plance that makes an ...

    Text Solution

    |

  18. A mass of 4 kg rest on a horizontal plane . The plane is gradually inc...

    Text Solution

    |

  19. An engine of 100 H.P draws a train of mass 200 metric ton with a veloc...

    Text Solution

    |

  20. A mass of 200 kg is placed on a rough inclined plane of angle 30^(@) ....

    Text Solution

    |