Home
Class 11
PHYSICS
A cricket ball is rolled on ice with a v...

A cricket ball is rolled on ice with a velocity of `5.6 m//s` and comes to rest after travelling 8 m . Find the coefficient of friction Given `g = 9.8 m//s^(2)` .

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` u = 5.6 m//s , upsilon = 0 , s = 8 m , g = 9.8 m//s^(2) `
From ` upsilon^(2) - u^(2) = 2 a s `
` 0 - (5.6)^(2) = 2 xx a xx 8 `
`:. a = (5.6 xx 5.6)/(16 )=- 1.96 m//s^(2) `
` mu_(k) = (a)/(g) = (1.96)/(9.8)=0 .2 ` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball rolled on ice with a velocity of 14 ms^(-1) comes to rest after travelling 40 m . Find the coefficient of friction . (Given g = 9.8 m//s^(2)

A ball rolled on ice with a velocity of 14 ms^(-1) comes to rest after travelling 20 m. Find the coefficient of friction. (Given g=9.8m//s^(2) )

A body rolled on ice with a velocity of 8 ms^(-1) comes to rest after travelling 4 m. Compute the coefficient of friction. Given g= 9.8 ms^(-2)

A body rolled on ice with a velocity of 8 ms^(-1) comes to rest after travelling a distance of 4 m . Calculate the coefficient of friction .

A ball rolling on ice with a velocity of 4 .9 m//s stops after travelling 4 m. If g = 9.8 m//s^(2) what is the coefficient of friction ?

A ball rolling on ice with a velocity of 4 .9 m//s stops after travelling 4 m . If g = 9.8 m//s^(2) what is the coefficient of friction ?

A body is moving along a rough horizontal surface with an initial velocity 6m/s m If the body comes to rest after travelling 9 m , then the coefficient of sliding friction will be

A marble block of mass 2 kg lying on ice when given a velocity of 6m//s is stopped by friction in 10s. Then the coefficient of friction is

A body is rolling on the ground with a velocity of 1ms^(-1) . After travelling a distance of 5 m, it comes to rest. Find the coefficient of friction. Take g=10ms^(-2) .