Home
Class 11
PHYSICS
In the masses of A and B are 10 kg and 5...

In the masses of A and B are 10 kg and 5 kg . Calculate the minimum mass of C which may stop A from slipping Coefficient of static friction between block A and table is 0.2
.

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` m_(A) = 10 kg , m_(B) = 5 kg `,
`m_(C) = ? , mu = 0 . 2 `
To avoid slipping of A
force of friction = T wt . Of B
` mu (m_(C) + m_(A)) g = m_(B) g`
`0 .2 (m + 10 ) = 5 , m + 10 = (5) /(0.2) = 25 `
`m =25 - 10 = 15 kg` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block on table shown in is just on the edge of slipping Find the coefficient of static friction between the blocks and table .

The system shown is just on the verge of slipping. The coefficient of static friction between the block and the table top is :

Block B of mass m_(B) = 0.5 kg rests on block A, with mass m_(A) = 1.5kg which in turn is on a horizontal tabletop (as shown in figure) .The coefficient of kinetic friction between block A and the tabletop is mu_(k) = 0.4 and the coefficient of static friction between block A and blockB is mu_(s) = 0.6 A light string attached block A passes over a frictionless, massless pulley and block C is suspeneded from the other end of the string. What is the largest mass m_(c) (in kg) that block C can have so that block A and B still slide together when the system is relaced from rest?

Two masses A and B of 10 kg and 5 kg , respectively , are connected with a string passing over a frictionless pulley fixed at the corner of a table as shown. The coefficient of static friction between A and the table is 0.2 . The minimum mass C that should be placed on A to prevent it from moving is equal to

A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.7. The frictional force on the block is

A block rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.8. If the frictional force on the block is 10N, the mass of the block (in kg) is

Two masses A and B of mass 15kg and 6kg are connected by a string passing over a friction pulley fixed at the corner of a table as shown in The coefficient of friction between A and table is 0.3 the minimum mass (in kg) of that must be placed on A to prevent it from moving is .

Determine the acceleration of the 5 kg block A . Neglect the mass of the pulley and cords . The block B has a mass of 10 kg , The coefficient of kinetic friction between block B and the surface is mu _(k) = 0.1 (take g = 10 m//s^(2))