Home
Class 11
PHYSICS
A body rolled on ice with a velocity of ...

A body rolled on ice with a velocity of `8 ms^(-1)` comes to rest after travelling a distance of 4 m . Calculate the coefficient of friction .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem of finding the coefficient of friction for a body that rolls on ice and comes to rest, we can follow these steps: ### Step-by-Step Solution: 1. **Identify Given Values:** - Initial velocity (u) = 8 m/s - Final velocity (v) = 0 m/s (comes to rest) - Distance traveled (s) = 4 m ...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body rolled on ice with a velocity of 8 ms^(-1) comes to rest after travelling 4 m. Compute the coefficient of friction. Given g= 9.8 ms^(-2)

A ball rolled on ice with a velocity of 14 ms^(-1) comes to rest after travelling 40 m . Find the coefficient of friction . (Given g = 9.8 m//s^(2)

A ball rolled on ice with a velocity of 14 ms^(-1) comes to rest after travelling 20 m. Find the coefficient of friction. (Given g=9.8m//s^(2) )

A body is rolling on the ground with a velocity of 1ms^(-1) . After travelling a distance of 5 m, it comes to rest. Find the coefficient of friction. Take g=10ms^(-2) .

A cricket ball is rolled on ice with a velocity of 5.6 m//s and comes to rest after travelling 8 m . Find the coefficient of friction Given g = 9.8 m//s^(2) .

A ball rolling on ice with a velocity of 4 .9 m//s stops after travelling 4 m . If g = 9.8 m//s^(2) what is the coefficient of friction ?

A ball rolling on ice with a velocity of 4 .9 m//s stops after travelling 4 m. If g = 9.8 m//s^(2) what is the coefficient of friction ?

A body moving on the ground with a velocity of 15m//s comes to rest after covering a distance of 25m If acceleration due to gravity is 10m//s^(2) Calculate the coefficient of friction between the ground and the body .

A body is moving along a rough horizontal surface with an initial velocity 6m/s m If the body comes to rest after travelling 9 m , then the coefficient of sliding friction will be

A bullet of mass 0.02 kg travelling horizontally with velocity 250 ms^(-1) strikes a block of wood of mass 0.23 kg which rests on a rough horizontal surface. After the impact, the block and bullet move together and come to rest after travelling a distance of 40m. The coefficient of sliding friction of the rough surface is ( g = 9.8 ms^(_2))