Home
Class 11
PHYSICS
What is the acceleration of the block an...

What is the acceleration of the block and trolley system shown in if the coefficient of kinetic friction between the trolley and the surface is 0 .04 ? What is the tension in the string ? Take `g = 10 ms^(-2)` Neglect the mass of the string
.

Text Solution

Verified by Experts

As the string is inextensible and the pulley is smooth the 3 kg block and the 20 kg trolley , both have same magnitude of motion to free body Applying Newton ' s second law of motion to free body diagram of W = 20 kg
` T - f_(k) = 20 a `
Now , ` f_(k) = mu_(k) R = mu_(k) mg = 0. 04 xx 20 xx 10 `
` = 8 N `
` :. T - 8 = 20 a `
Again applying Newton ' s second law of motion to free body diagram of W = 3 kg we get
` 30 - T = 3 a `
Adding (ii) and (iii) , we get
` 22 = 23 a `
`a = (22)/(23) = 0.96 ms^(-2)`
From (ii) , `T = 20 a + 8`
` T = 20 xx 0.96 + 8 = 19 .2 + 8 = 27 . 2 N`
.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate acceleration of block and trolly system shown in figure. Coefficient of kinetic friction between trolly and the surface is 0.05, mass of string is negligible and no other friction exists

The coefficient of friction between two surface is mu= 0.8 . The tension in the string as shown in the figure is

The friction coefficient between the table and the block shown in figure is 0.2. Find the tension in the two strings.

If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is 0.4 then out acceleration of the system and tension in the string. (g=10m//s^(2))

A trolley of mass 20 kg is attached to a block of mass 4kg by massless string passing over a frictionless pulley as shown in the figure. If the coefficient of kinetic friction between trolley and the surface is 0.02, then the accderal ion of the trolley and block system is ("Take" g=10ms^(-2))