Home
Class 11
PHYSICS
Find the force required to move a train ...

Find the force required to move a train of mass `10^(5)` kg up an incline of 1 in 50 with an acceleration of `2 ms^(-2)`. Coefficient of friction between the train and rails is 0.005. Take `g = 10^(2)`.

Text Solution

Verified by Experts

` F = ? , m = 10^(5) kg , sin theta (1)/(50) , `
` a = 2 m // s^(2) , mu = 0.005 , g = 10 ms^(-2) `
Now `cos theta = sqrt ( 1 - sin^(2) theta) = sqrt (1 - ((1)/(50))^(2))= sqrt((2499)/(2500))=1`
` F = mg (sin theta + mu cos theta ) + ma `
` = 10^(5) xx 10 ((1)/(50) + 0.005 xx 1 ) + 10^(5) xx 2 `
` 10^(6) xx 0 .025 + 2 xx 10^(5) = 2.25 xx 10^(5) N ` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the force required to move a train of mass 5000 quintal up an incline of 1 in 50 with an acceleration of 2m//s^(2) Take force of friction = 0.2 N quintal and g = 10ms^(-2) .

Find the force required to move a train of 2000 quintals up an incline of 1 in 50 , with an acceleration of 2 ms^(-2) , the force of friction being 0.5 newton per quintal.

A block of mass 8 kg is sliding on a surface inclined at an angle of 45^(@) with the horizontal . Calculate the acceleration of the block . The coefficient of friction between the block and surface is 0*6 ( Take g = 10 m//s^(2) )

A block of mass 8 kg is sliding on a surface inclined at an angle of 45^(@) with the horizontal. Calculate the acceleration of the block. The coefficient of friction between the block and surface is 0.6. (Take g=10m//s^(2) )

A stone of mass l kg is lying on the floor of a train which is accelerating with 1ms^(-2) The net force acting on the stone is

A block of mass 10 kg is released on rough incline plane. Block start descending with acceleration 2m//s^(2) . Kinetic friction force acting on block is (take g=10m//s^(2) )

Maximum acceleration of the train in which a 50 kg box lying on its floor will ramain stationary is (Given: Co-efficient of static friction between the box and the train's floor is 0.3 and g =10ms^(-2))

A balloon of mass 10 kf is raising up with an acceleration of 20 ms^(-2) . If a mass of 4 kg is removed from the balloon its acceleration becomes ( take, g=10ms^(-2) )