Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks m(1) = 4 kg and m(2) = 2 kg c...

Two blocks `m_(1) = 4 kg` and `m_(2) = 2` kg connected by a weightless rod slide down a plane having an inclination of `37^(@)` . The coefficient of dynamic friction of `m_(1)` and `m_(2)` with the inclined plane are `mu_(1) = 0 .75` and `mu_(2) = 0 . 25` respectively Find the common acceleration of the two blocks and tension in the rod Take is `37^(@) = 0.6` and `cos 37^(@) = 0 .8` .

Text Solution

Verified by Experts

Let a be the common acceleration of the blocks and T be the tension in the connecting Components of wts of two blocks down the inclined plane
`= m_(1) g sin 37^(@) + m_(2) g sin 37^(@) `
` = (m_(1) + m_(2)) g sin 37^(@) `
Frictional forces on two blocks up the inclined
plane ` = mu_(1) m_(1) g cos 37^(@) + mu_(2) m_(2) g cos 37^(@) `
` (mu_(1) m_(1) + mu_(2) m_ (2)) g cos 37^(@) `
Net force down the plane ` = (m_(1) + m_(2)) a `
` :. (m_(1) + m_(2)) a = (m_(1) + m_(2) ) g sin 37^(@)`
` -(mu_(1) m_(1) + mu_(2) m_(2)) g cos 37^(@)`
Putting the valuse , we get ` a = 1.3 m//s^(2) `
To find T , we write eqn . of motion of block `m_(1)`
` T + m_(1) g sin 37^(@) - mu_(1) m_(1) g cos 37^(@)= ma `
on solving we get `T = 5.2 N ` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks m_(1)= 4 kg and m_(2)=2 kg connected by a weightless rod on a plane having inclination of 37^(@) the coefficient of friction of m_(1) and m_(2) with the inclined plane are mu=0.25 each. Then the common accleration of the two blocks and the tension in the rod are

Two blocks of masses m, = 4 kg and m, = 2 kg connected by a massless rod slide down on an inclined plane of inclination 37 degree as shown in figure. If coefficient of friction of m_1 and m_2 with inclined plane are mu_1 = 0.75 and mu_2 = 0.25 respectively, then tension (T) in the rod is (g = 10 ms^-2)

In the figure shown, if friction coefficient of block 1 kg and 2kg with inclined plane is mu_(1) = 0.5 and mu_(2) = 0.4 respectively, then

Two blocks of masses m_(1)=1 kg and m_(2)=2 kg are connected by a string and side down a plane inclined at an angle theta=45^(@) with the horizontal. The coefficient of sliding friction between m_(1) and plane is mu_(1)=0.4, and that between m_(2) and plane is mu_(2)=0.2. Calculate the common acceleration of the two blocks and the tension in the string.

A rod of mass M and length L lies on an incline having inclination of theta = 37^(@) . The coefficient of friction between the rod and the incline surface is mu = 0.90 . Find the tension at the mid point of the rod.

The coefficient of friction between m_(2) and inclined plane is mu (shown in the figure). If (m_(1))/(m_(2))=sin theta then

A body of mass m slides down a rough plane of inclination alpha . If mu is the coefficient of friction, then acceleration of the body will be

A body of mass m slides down a rough plane of inclination alpha . If mu is the coefficient of friction, then acceleration of the body will be