Home
Class 11
PHYSICS
Aparticle of mass 1 g executes an oscill...

Aparticle of mass 1 g executes an oscillatory motion on the concave surface of a spherical dish of radius 2m placed on a horizontal plane, Figure . If the motion of the particle begins from a point on the dis at a height of 1 cm. from the horizontal plane and coefficient of friction is 0.01 , fing the total distance covered by the particle before coming to rest.

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` m = 1 g , R' = 2 m , h = 1 cm `
` mu = 0 . 01 `
potential energy of particle m g h
If d is the distance moved by the particle before coming to rest , then work done against friction is
`W = (mu R) xx d = mu mg xx d`
As P .E . is spent in doing this work
` :. mu mg xx d = m m g h`
`d = (h)/(mu) = (1)/(0.01) = 100 cm = 1 m ` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is dropped from a height of 3m . If coefficient of restitution between the surface and ball is 0.5 , then the total distance covered by the before it comes to rest is

A particle dropped from a height of 100 m, collides with the horizontal surface where coefficient of restitution is 0.5, the velocity attained by the particle in 5^(th) collision is

A ball is dropped on to a horizontal plate from a height h = 9 m above it. If the coefficient of restitution is e=1/2, the total distance travelled before the ball comes to rest is

A partical falls from a height h upon a fixed horizontal plane and rebounds. If e is the coefficient of restitution, the total distance travelled before rebounding has stopped is

A particle of mass M is at a distance a from surface of a thin spherical shell of equal mass and having radius a .

A ball falls from a height of 10m on to a horizontal plane. If the coefficient of restitution is 0.4 , then the velocity with which it rebounds from the plane after second collision is