Home
Class 11
PHYSICS
Find the maximum speed at which a car ca...

Find the maximum speed at which a car can turn round a curve of `30 m` radius on a level road if coefficient of friction between the tyres and road is `0.4. Take g = 10 m//s^(2)`.

Text Solution

Verified by Experts

` upsilon = ? R = 30 m , mu = 0.4 g = 10 m // s^(2) , `
` (m upsilon^(2))/(r) = f = mu R = mu mg `
` upsilon = sqrt(mu rg )= sqrt(0.4 xx 30 xx 10 ) = sqrt120= 11 m // s ` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the maximum speed at which a car can turn round a curve of 30 m radius on a level road if coefficient of friction between the tyress and road is 0.4. Take g = 10 m//s^(2) .

Find the maximum speed at which a car can take turn round a curve of 30 cm radius on a level road if the coefficient of friction between the tyres and the road is 0.4. Take g = 10 ms^(-2) .

(a) Find the maximum speed at which a car turn round a curve of 30 m radius on a level road if the coefficient of friction between the tyres and the road is 0.4 [ acc. Due to gravity = 10 m // s^(2) ] (b) For traffic moving at 60 km/hr , if the radius of the curve is 0.1 km , what is the correct angle of banking of the road ? ( g = 10 m // s^(2))

What is the maximum speed at which a car can turn round a curve of 30 m radius on a level road if the coefficient of friction between the types and the road is 0.4 .(Given, acceleration due to gravity = 10 ms ^(-2)

Find the maximum speed with which a car be safely driven along a curve of radius 100 , . If the coefficient of fricition between its tyres and the road is 0.2.

The maximum speed of a car which can be safely driven along a curve of radius 10 m , If the coefficient of friction between the tyres and the road is 0.5, is (g=9.8 m//s^(2))

Find the maximum speed with which a car can turn on a bend without skidding, if radius of bend is 20 m and coefficient of friction between the road and the tyres is 0.4.

Find the maximum speed with which a car can turn on a bend without skidding, if radius of bend is 20 m and coefficient of friction between the road and the tyres is 0*4

What is the maximum speed with which an automobile can round an unbanked curve of radius 200 m without skidding if the coefficient of friction between tyre and road is 0.3 ? (g = 9.8 ms^(-2)) [Hint : Centripetal force = (mv^(2))/(r) = muN = mu mg ]