Home
Class 11
PHYSICS
A car travels on a flat, circular track ...

A car travels on a flat, circular track of radius `200 m` at `30 ms^(-1)` and has a centripetal acceleration `= 4 .5 ms^(-2)`. (a) If the mass of the car is 1000 kg , what frictional force is required to provide the acceleration ? (b) If the coefficient of static friction is 0.8, what is the maximum speed at which the car can circle the track ?

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` r = 200 m , upsilon = 30 ms -1 `
Centripetal acc , `a = 4.5 ms^(-2) , m = 1000 kg `
Frictional force required ` F = ? `
As F = Accelerating force `= m a = 1000 xx 4.5 `
`= 4500 N`
(b) `mu = 0 .8 , upsilon = ?`
`upsilon = sqrt(mu r g)= sqrt(0.8 xx 200 xx 9.8 )=39.6 ms^(-1)` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A car of mass 800 kg moves on a circular track of radius 40 m . If the coefficient of friction is 0.5, then maximum velocity with which the car can move is

A car of mass 1000 kg moves on a circular track of radius 20 . If the coefficient of friction is 0.64, then the maximum velocity with which the car can move is

A car is moving on a circular track of diameter 72 m with a speed of 6 m/s . It is acclereration at the rate of sqrt(3) m//s^(2) If the mass of the car is 1000 kg , the net force acting on the car is :

A car turns a corner on a slippery road at a speed of 12ms^(-1) . If the coefficient of friction is 0.4, the (in m) in which the car turns is

A car has to move on a level turn of radius 45 m. If the coefficient of static friction between the tire and the road is mu_s=2.0, find the maximum speed the car can take without skidding.

A car is moving on a circular level road of curvature 300m . If the coefficient of friction is 0.3 and acceleration due to gravity is 10m//s^(2) , the maximum speed of the car be

A car is moving on a circular road of diameter 50 m with a speed of 5 m/s. It is suddenly accelerated at a rate of 1 m//s^(2) . If the mass of he car is 500 kg, then the net force acting on the car is

An unbanked curve has a radius of 60m. The maximum speed at which a car can make a turn if the coefficient of static friction is 0.75 , is

A circular race track is banked at 45^(@) and has a radius of 40 m. at what speed does a car have no tendency to slip? If the coefficient of friction between the wheels and the track is 1/2 , find the maximum speed at which the car can travel round the track without skidding.