Home
Class 11
PHYSICS
A sphere of mass 200 g is attached to an...

A sphere of mass 200 g is attached to an inextensible string of length 130 cm whose upper end is fixed to the ceilling . The sphere is made to describe a horizontal circle of radius 50 cm Calculate the periodic time of this conical pendulum and the tension in the string .

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` m = 200 g , OB = l = 130 cm , `
` r = AB = 50 cm , t = ? T = ? `
` O A = sqrt(l^(2) - r^(2) )= sqrt((130)^(2) - (50)^(2))= 120 cm `
As is clear from
` T cos theta = mg `
` T sin theta = (m upsilon^(2))/(r) = m r omega^(2) `
Dividing , we get `tan theta= (m r omega^(2))/(mg)=(r omega^(2))/(g)`
`omega = sqrt(g tan theta )/(r) = (2 pi)/(r)`
` t = 2 pi sqrt((r)/(g tan theta)) = 2 xx (22)/(7) sqrt((0.5)/9.8 xx 5 //12) = 2.19 s`
From (i) ` T = (mg)/(cos theta) = (200)/(1000) xx (9.8)/(12 // 13)= 2.12 N `
.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A sphere of mass 0.1kg is attached to an inextensible string of length 1.3m whose upper end is fixed to the ceilling The sphere is made to describe a horizontal circle of radius 0.5m Calculate time period of revolution and tension in the string .

A particle of mass 200g is attached to an ideal string of length 1.30 m whose upper end is fixed to ceiling. The particle is made to revolve in a horizontal circle of radius 50 cm. The tension in the string is (g = 10 m/s^2)

A 100 g weight is tied at the end of a string and whirled around in horizontal circle of radius 15 cm at the rate of 3 revolutions per second. What is the tension in the string?

A particle of mass 21 g attached to a string of 70cm length Keeping the string always taut the ball describes a horizontal circle of radius 15cm Calculate the angular speed of the ball .

Two spheres of equal masses are attached to a string of length 2 m as shown in figure. The string and the spheres are then whirled in a horizontal circle about O at a constant rate. What is the value of the ratio:

A particle of mass 150 g is attached to one end of a massless inextensible string It is made to describe a vertical circle of radius 1 m When the string is making an angle of 48.2^(@) with the vertical , its instantaneous speed is 2 m//s What is the tension in the string in this position ? Whould this particle be able to complete its circular path ? .

A ball of mass 0.1kg is suspended by a string 30 cm long Keeping the string always taut the ball describe a horizontal circle of radius 15cm Calculate the angular speed of the ball .

A particle of mass m is tied at the end of a light string of length L, whose other end is fixed at point C (fig), and is revolving in a horizontal circle of radius r to form a conical pendulum. A parallel horizontal beam of light forms shadow of the particle on a vertical wall. If the tension in the string is F find - (a) The maximum acceleration of the shadow moving on the wall. (b) The time period of the shadow moving on the wall.