Home
Class 11
PHYSICS
A massless string of length 1.2 m has a ...

A massless string of length 1.2 m has a breaking strength of 2 kg wt . A stone of mass 0.4 kg tied to one end of the string is made to move in a vertical circle by holding the other end in hand . Can the particle describe the vertical circle ? Take `g = 10 ms^(-2)`.

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` l = r = 1.2 m , m = 0.4 kg `
` g = 10 ms^(-2) `
Breaking strength , ` F = 2 kg wt = 20 N `
Now , ` T_(max) = T_(L) = 6 mg `
` = 6 xx 0.4 xx 10 = 24 N `
which is more than breaking strength of string .
Therefore , the string will break and the particle cannot describe the vartical circle .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A massless, inextensible string of length 1 m has a breaking strength of 1 kg wt. A stone of mass 0.2 kg tied to one end of the string is made to move in a vertical circel. Can te stone decribe the vertical circle? (g=10 ms^(-2))

A stone of mass 0.1 kg tied to one end of a string lm long is revolved in a horizontal circle at the rate of (10)/(pi)" rev/s" . Calculate the tension in the string.

A stone is tied to one end of a string and rotated in a vertical circle . What is the difference in tensions of the string at lowest and highest points of the vertical circle ?

A string of length 10.0 m and mass 1.25kg stretched with a tension of 50N. If a transverse pulse is created at one end of the string, how long does it take to reach the other end ?

A stone of mass 1 kg is tied to a string 2m long and it's rotated at constant speed of 40 ms^(-1) in a vertical circle. The ratio of the tension at the top and the bottom is [Take g=10m s^(2) ]

A stone is attached to one end of a string and rotated in a vertical circle . If the string breaks at the position of maximum tension , then it will break at

A body of mass m is tied to free end of dtring and whiled in a circle about the other end .If the string suddenly breaks , then

The breaking tension of a string if 50 N. A body of mass 1 kg is tied to one end of a 1m long string and whirled in a horizontal circle, The maximum speed of the body should be