Home
Class 11
PHYSICS
A particle of mass 150 g is attached to ...

A particle of mass 150 g is attached to one end of a massless inextensible string It is made to describe a vertical circle of radius 1 m When the string is making an angle of `48.2^(@)` with the vertical , its instantaneous speed is ` 2 m//s ` What is the tension in the string in this position ? Whould this particle be able to complete its circular path ? .

Text Solution

Verified by Experts

Here , ` m = 150 g = 0.150 kg ` ,
` r = 1 m , theta = 48.2^(@) , upsilon = 2 m//s , T = ? `
From ` T = (m upsilon^(2))/(r) + mg cos theta`
` T = (0.15 xx 2^(2))/(1) + 0.15 xx 10 xx cos 48 .2^(@) `
` = 0.6 + 1.5 xx 0.6665 = 1.6 N `
To be able to complete the vertical circle ,
` upsilon_(H) = sqrt ( gr) = sqrt(10 xx 1) = 3.16 m//s `
As instantaneous velocity is ` 2 m//s ` it cannot increase (to `3.16 m//s`) on reaching the highest point as gravity is opposing the motion .Therefore , the particle cannot complete its circular path .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle of mass 100 g, is made to describe a vertical circle of radius 1 m. Its instantaneous speed is 1ms^(-1) when the string makes an sngle of 30^(@) with the vertical Find the tension in the string at this position. Can the particle complete its circular path? (g=10ms^(-2))

A small body attached at the end of an inextensible string completes a vertical circle , then its

A particle of mass 20 g is whirled into a vertical circle of radius 80cm using a massless string The speed of the particle when the string makes an angle 60^(@) with the verticle line is 1.5ms^(-1) What is the tension in the string in this position ?

A particle of mass 200 g , is whirled into a vertical circle of radius 80 cm uisig a massless string The speed of the particle when the string makes an angle of 60^(@) with the vertical line is 1.5ms^(-1). The tension in the string at this position is

A particle of mass 0.2 kg attached to a massless string in a verticle circle of radius 1.2 m. It is imparted a speed of 8 ms^(-1) at the lowest point of its circular path. Does the particle complete the verticle circle ? What is the change in tension in the string when the particle moves from the position where the string is vertical to the position where the string is horizontal ?

A ball of mass 0.6 kg attached to a light inextensible string rotates in a vertical circle of radius 0.75 m such that it has speed of 5 ms^(-1) when the string is horizontal. Tension in the string when it is horizontal on other side is (g = 10 ms^(-2)) .

A particle of mass m attached to an inextensible light string is moving in a vertical circle of radius r. The critical velocity at the highest point is v_( 0) to complete the vertical circle. The tension in the string when it becomes horizontal is

A particle of mass m is attached to the celling of a cabin with an inextensible light string of length l . The cabin is moving upward with an acceleration a . The particle is taken to a position such that string makes an angle theta with vertical. When string becomes vertical, find the tension in the string.

A particle of mass m is attached to one end of a light inextensible string and the other end of the string is fixed in vertical plane as shown. Particle is given a horizontal velocity u = sqrt((5)/(2)gl) The tension in the string at an instant when acceleration of the particle is horizontal and sqrt(3)g is