Home
Class 11
PHYSICS
An aeroplane flying in the sky dives wit...

An aeroplane flying in the sky dives with a speed of `360 km//h` in a verticale circle of radius 200 m The weight of pilot sitting in it is 75 kg Calulate the force with which the pilot presses his seat when the aeroplane is (i) at the lowest position and (ii) at the highest position Take ` g = 10 m//s^(-2)` .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we will calculate the force with which the pilot presses his seat at both the lowest and highest positions of the vertical circular motion of the aeroplane. ### Given Data: - Speed of the aeroplane, \( v = 360 \, \text{km/h} = \frac{360 \times 1000}{3600} = 100 \, \text{m/s} \) - Radius of the vertical circle, \( r = 200 \, \text{m} \) - Mass of the pilot, \( m = 75 \, \text{kg} \) - Acceleration due to gravity, \( g = 10 \, \text{m/s}^2 \) ...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A fighter aeroplane flying in the sky dives with a speed of 360 km//h in a vertical circle of radius 200 m .Weight of the pilot sitting in it is 75 kg . What will be the value of force with which the pilot presses his seat when the aeroplane is at highest position ? (g=10 m//s^(2))

A fighter plane flying in the sky describes a vertical circle of radius 150 m when looping with a speed of 420 km/h . The weight of the pilot sitting inside it is 90 kg . With what force the pilot presses his seat when the plane is at the (i) highest position of circle (ii) lowest position of circle

An aeroplane flying in the sky with a uniform speed of 200 m//s moves in a vertical circle of radius 400 m. The mass of the pilot is 70 kg. The force exerted by the pilot on the seat at the highest point of the circle will be [Take g=10 m//s^2 ]

A fighter plane is pulling out for a dive at a speed of 900 km//h . Assuming its path to be a vertical circle of radius 2000 m and its mass to be 16000 kg , find the force exerted by the air on it at the lowest point. Take g=9.8 m//s^(2)

A fighter plane is pulling out for a dive at a speed of 900 km/hr. Assuming its path to be a vertical circle of radius 2000 m and its mass to be 16000 kg, find the force exerted by the air on it at the lowest point. Take g=9.8m/s^2 .

A pilot of mass 81 kg loops the loop with steady speed of 300 km//h . If the radius is 0.5 km then the force with which the pilot is pressed into the seat at the highest point of the loop ,is (g=10m//s^(2))

In the above problem, the force exerted by the pilot on the seat at the lowest point of the circle will be [Take g=10 m//s^2 ]

An aeroplane flying horizontally with a speed of 360 km h^(-1) releases a bomb at a height of 490 m from the ground. If g = 9. 8 m s^(-2) , it will strike the ground at

A car is moving with speed of 10 m//s in a concave road of radius 100 m .If the mass of the car is 700 kg, then the reaction on the car tyres when it is at the lowest position will be