Home
Class 11
PHYSICS
A bullet of mass 0.01 kg is fired horizo...

A bullet of mass 0.01 kg is fired horizontal into a 4 kg wooden block block at rest , on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the block and bullet is 0.25 the combination moves 20 m before coming to rest . With what speed did the bullet strike the block ?

Text Solution

Verified by Experts

Here , mass of bullet , ` m_(1) = 0.01 kg`
mass of wooden block , ` m_(2) = 4 kg `
Coeff . Of kinetic friction , ` mu = 0.25 , `
distance moved by the combination ` s = 20 m `
Let velocity of bullet be `u_(1)`, initial velocity of block `u_(2) = 0`
If upsilon is the velocity with which the combination moves , then according to the principle of conservation of linear momentum ,
`(m_(1) + m_(2) ) upsilon = m_(1) u_(1) + m_(2) u_(2) `
`(0 . 01 + 4 ) upsilon = 0.1 u_(1) + 4 xx 0 `
`upsilon = (0.01u_(1))/(4.01)= (u_(1))/(401)`
Force of dynamic friction on the combination
` F = mu R = mu (m_(1) + m_(2)) g`
` = 0 .25 (0.1 + 4 ) xx 9.8 N `
`:.` Retardation produced
`a = (f ) /(m_(1)+ m_(2))= (0.25 xx 4.01 xx 9.8 )/(4.01) = 2 .45 ms^(-2)`
Using for the combination , the relation
`u^(2) - u^(2) = 2 as , 0 - upsilon^(2) = 2 (-2 .45 ) xx 20`
`upsilon^(2) = 4.9 xx20 = 98 or upsilon = sqrt(98)`
From (i) `u_(1) = 401 upsilon`
or `u_(1) = 401 sqrt(98)= 3969 .7 ms^(-1)` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A bullet of mass 0.01 kg is fired horizontal into a 4 kg wooden block block at rest , on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the block and surface is 0.25 the combination moves 20 m before coming to rest . With what speed did the bullet strike the block ?

A bullet of mass 10 gram is fired horizontally into a 5 kg wooden block at rest on a horizontal surface The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.1 Calculate the speed of the bullet striking the block if the combination moves 20 m before coming rest .

A block of mass 4 kg is resting on a horizontal table and a force of 10 N is applied on it in the horizontal direction. The coefficient of kinetic friction between the block and the table is 0.1. The work done in sqrt(20) s

A block of 5 kg is resting on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.2. What is the acceleration with which the block will remove if a force of 9.8 N is applied to it ?

A block of mass 1kg is at rest on a horizontal table. The coeficient of static friction between the block and the table is 0.5 . The magnitude of the force acting upward at an angle of 60^(@) from the horizontal that will just start the block moving is.

A bullet of mass 50 g moving horizontally with a velocity 210 ms^(-1) gets embedded in a block of mass 1 kg kept on a rough horizontal surface. If the coefficient of kinetic friction between the block and surface is 0.5. The block- bullet system will move a distance of "______" before coming to res t(Acceleration due to gravity =10 ms^(-2)).

A block of mass 0.1 kg is held against a wall by applying a horizontal force of 5 N on the block. If the coefficient of friction between the block and the wall is 0.5, then the magnitude of the frictional force acting on the block is

A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.7. The frictional force on the block is

A 441 gm bullet strikes an d becomes embedded in a 1.54 kg block of wood placed on a horizonatal surface just in front of the gun. If the coefcient of kinetic friction between the block and the surface is 0.28, and the impact drives the block a distance of 18 m before it comes to rest, what was the muzzle speed of the bullet ?

A wooden block of mass M resting on a rough horizontal surface is pulled with a force F at an angle  with the horizontal. If  is the coefficient of kinetic friction between the block and the surface, then acceleration of the block is -