Home
Class 11
PHYSICS
The position time graph of a body of mas...

The position time graph of a body of mass `2 kg` is as given in What is the impulse on the body at ` t = 0 ` s and `t = 4 s` ?
.

Text Solution

Verified by Experts

Here, ` m = 2 kg `
As is clear from position time graph in
At ` t = 0 , x = 0 ` body is at rest . Therefore impulse of body (at t=0)=0
From ` t = 0 ` to `t = 4 ` s position time graph of body is a st line with positive slope. The body moves with a unifrom velocity.
Beyoud ` t = 4 ` s position time graph is parallel to time axis Therefore, body comes to rest
Now initial vel of body ` (u) = tan theta = (3)/(4) m//s` final vel of body `(upsilon) = 0 `
`:.` Impulse (at t = 4 s) = Change in momentum ` = m (upsilon - u ) = 2 (0-(3)/(4)) = - (3)/(2) kg ms^(-1)` .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The position-time graph of a body of mass 2 kg is as given in figure . What is the impulse on the body at t = 0 s and t = 4 s .

The position-time graph of a particle of mass 0.1 kg is shown. The impulse at t = 2s is :

Fig. shows the position-time graph of a particle of mass 4 kg. What is the (i) force acting on the particle for t lt 0, t lt 4 s, 0 lt t lt 4 s ? (ii) impulse at t = 0 and t = 4 s? Assume that the motion is one dimensional.

45 Shows position time graph of a particle of mass 100g Find the impulse at t = 0 and at t = 4 s .

Position time graph of a particle of mass 2 kg is shown in figrure. Total work done on the particle from t=0 to t=4s is