Home
Class 11
PHYSICS
An engine of mass 6.5 metric ton is goin...

An engine of mass `6.5` metric ton is going up an incline of 5 in 13 at the rate of `9km//h` Calculate the power of the engine if `mu = 1//2` and `g = 9.8m//s^(2)`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`73.5 kW`

Here, `m = 6.5` metric ton = 6500 kg
`sin theta = 5//13`
`upsilon = 9km//h = (9 xx 1000)/(60 xx 60) =2.5m//s P = ? mu = (1)/(12)`
When `sin theta = (5)/(13), cos theta = sqrt(1 - (5//13)^(2)) = 12//13`
`P = mg (sin theta + mu cos theta) xx upsilon`
`6500 xx 9.8((5)/(13) + (1)/(12) +(12)/(13)) xx 2.5`
`= 6500 xx 9.8 xx (6)/(13) xx 2.5 = 73500 W = 73.5 kW` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise JEE (Main and Advanced)/ Medical Entrance Special|93 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Integer Type Questions|7 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|20 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 NCERT Comprehension|4 Videos
  • MATHEMATICAL TOOLS

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An engine of weight 6.5 metric ton is going up an inclined plane of 5 in 13 at the rate of 9km//h . If the coefficient of friction is (1)/(120 . Calculate the power of the engine. Take g=9.8m//s^(2)

An engine of mass 500kg is going up an inclined plane,3 in 5 at the rate of 36kmph.If the co-efficient of friction is 0.5.The power of engine is

A car weighting 1120 kg is going up an incline of 1 in 56 at the rate of 20 m in 2s. Find the power of the engine if frictional force is 64 N.

A car weighing 1120kg is going up an incline of 1 in 56 at the rate of 20m in 2s . Find the power of the engine if frictional force is 64N .

An engine of one metric ton is going up an inclined plane of slope 1 in 2 at the rate of 36km h^(-1) If the coefficient of friction is 1//sqrt3 calculate the power of the engine in k W .

Calculate the power of an engine , which can just pull a train of mass 5000 quintals up an incline of 1 in 50 at the rate of 54 km//h . The resistance due to friction is 0.8 N //"quintal" . Take g = 9.8 m//s^(2) .

An engine draws a train up an incline of 1 in 100 at the rate 36km//h If the resistance due to friction is 5kg per metric ton calculate the power of the engine given mass of train and engine is 100 metic ton .

A train of mass 100 metric tons is drawn up an incline of 1 in 49 at the rate of 36 kph by a engine. If the resistance due to friction be 10N per metric ton, calculate the power of the engine if the steam is shut off, how far will the train move before it comes to rest ?

Calculate the power of an engine which can pull a train of mass 25000 quintal up an incline of 1 in 100 at the rate of 10.8km//h Resistance due to friction is 2N//"guintal" .

A car weighing 1000 kg is going up an incline with a slope of 2 in 25 at a steady speed of 18 kmph . If g = 10 ms^(-2) , the power of its engine is

PRADEEP-LAWS OF MOTION-Problems for practice
  1. A box of mass 4kg rests upon an inclined plane This inclination is gra...

    Text Solution

    |

  2. When a car moving with a speed of 36km//h reaches an upwards inclined ...

    Text Solution

    |

  3. An engine of mass 6.5 metric ton is going up an incline of 5 in 13 at...

    Text Solution

    |

  4. A body of mass m is released from the top of a rough inclined plane of...

    Text Solution

    |

  5. A block slides down an incline of 30^(@) with the horizontal starting...

    Text Solution

    |

  6. In a children park an inclined plane is constructed with an angle of i...

    Text Solution

    |

  7. A block slides down an incline of angle 30^(@) with an acceleration of...

    Text Solution

    |

  8. A force of 98N is just able to move a body of weight 45kg on a rough h...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of...

    Text Solution

    |

  10. An engine draws a train up an incline of 1 in 100 at the rate 36km//h ...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the power of an engine which can pull a train of mass 25000 ...

    Text Solution

    |

  12. A mass of 100kg is resting on a rough inclined plane of angle 30^(@) I...

    Text Solution

    |

  13. A truck tows a trailor of mass 1200kg at a speed of 10m//s on a level ...

    Text Solution

    |

  14. An engine of one metric ton is going up an inclined plane of slope 1 i...

    Text Solution

    |

  15. A particle of mass 21 g attached to a string of 70cm length Keeping th...

    Text Solution

    |

  16. A ball of mass 0.1kg is suspended by a string 30 cm long Keeping the s...

    Text Solution

    |

  17. A car of mass 1500kg is moving with a speed of 12.5ms^(-1) on a circul...

    Text Solution

    |

  18. What is the angular velocity in rad s^(-1) of the hour minute and seco...

    Text Solution

    |

  19. What is the greatest speed at which a car having a track width of 1.5m...

    Text Solution

    |

  20. One end of a massless sprinf of spring constant 100 N/m and natural le...

    Text Solution

    |