Home
Class 11
PHYSICS
A man weighing 60kg f suports a body of ...

A man weighing `60kg` `f` suports a body of `20kg f ` on his head. Calculate work done by him in moving a distance of `15m` up an incline of `1` in 10 . Take `g=9.8m//s^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

Here, `m=60kg+20kg=80kg`
`W=?s=15m, sintheta=(1)/(10),g=9.8ms^(2)`
`W=(mgsintheta)s=80xx9.8xx(1)/(10)xx15`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    PRADEEP|Exercise NCERT( Multiple choide questions-1)|21 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    PRADEEP|Exercise JEE (Main and Advanced)|82 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|10 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise Assertion- Reason Type Questions|19 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A man weighing 50kg f supports a body of 25 kg f on his head. What is the work done when he moves a distance of 20 m up an incline of 1 in 10? Take g=9.8ms^(-2) .

A man of mass 20 kg is carrying a mass of 3 kg on his head. Calculate the work done by the man in moving a distance of 10 m up an incline of 1 in 5 ?

A man weighing 55kg supports a body of 20kg on his head. Calculate work done by him if he moves a distance of 20m(i) on a horizontal road, (ii) upon a smooth incline of 1 in 5. Take g=10ms^(-2)

What will be the work done by a man weighning 40 kgf and holding a body of 20 kgf on his head and moving a distance of 10 m up an incline of 10 m up an incline of 1 in 5 (Take g = 9.8 ms^(-2) ) ?

A man of weight 60 kg f is carrying a load of 20 kg of on his head . He moves a distance of 25 m up an incline of 1 in 12 . Calculate the work done by him .

A man weighning 60 kg is holding of mass 10 kg on his head . What will be the work done by the man if he travels a distance of 20 m in (i) vertical direction ( up or down ? ) (ii) horizontal direction

A man weighing 70kg carries a weight of 10kg on the top of a tower 100 m high. Calculate the work done by the man. (g = 10m//s^2)

The work done in dragging a stone of mass 100 kg up an inclined plane 1 in 100 through a distance of 10 m is ("takeg" = 9.8 m//s^(2))

A man wighing 80 kg wt carrice a stone of weight 20kg wt to the top a builling 30 m high .Calculatethe work done by him .Take g=9.8 ms^(-2)

PRADEEP-WORK, ENERGY AND POWER-Problems For Practice
  1. A man moves on a straight horizontal road with a block of mass 2 kg in...

    Text Solution

    |

  2. Calculate work done in raising a stone of mass 5kg and specific gravit...

    Text Solution

    |

  3. A man weighing 60kg f suports a body of 20kg f on his head. Calculat...

    Text Solution

    |

  4. A body moves from a point A to B under the action of a force shown in...

    Text Solution

    |

  5. Under the action of a force, a 2 kg body moves such that its position ...

    Text Solution

    |

  6. A man weighing 55kg supports a body of 20kg on his head. Calculate wo...

    Text Solution

    |

  7. A body of mass 0.3kg is taken up an inclined plane of length 10m and ...

    Text Solution

    |

  8. A force exerts an impulse J on a body changing its speed from u to up...

    Text Solution

    |

  9. A particle moves from a point vec (r)(2)=(2hat(i) +3hat(j)) to anothe...

    Text Solution

    |

  10. In a ballistic demonstration, a police officer fires a bullet of mass...

    Text Solution

    |

  11. Momentum of a particle is increased by 50%. By how much percentage kin...

    Text Solution

    |

  12. A toy rocket of mass 0.1 kg hass a small fuel of mass 0.02 kg, which i...

    Text Solution

    |

  13. While catching a cricket ball of mass 200g moving with a velocity of 2...

    Text Solution

    |

  14. A body of mass 2kg is resting on rough horizontal surface. A force 20N...

    Text Solution

    |

  15. Themasses of 1g and 4g are moving with equal kineticc energies. Calcul...

    Text Solution

    |

  16. Linear momentum of particle is increased by (a) 100% (b) 1% witho...

    Text Solution

    |

  17. An automobile moving at a speed of 72kmh^(-1) reaches the foot of a sm...

    Text Solution

    |

  18. A bullet weighing 10g is fired with a velocity of 800ms^(-1). After pa...

    Text Solution

    |

  19. A body of mass 5kg is acted upon by a variable force. The force varies...

    Text Solution

    |

  20. A horizontal force of 5N acts on a body of mass 2kg initally at rest. ...

    Text Solution

    |