Home
Class 11
MATHS
A car is running at 72 km//hr and the di...

A car is running at` 72 km//hr` and the diameter of its wheel is ` 40 cm` Find the time the wheel will take to turn through `200 radians.`

Text Solution

Verified by Experts

`v = 72 (km)/(hr)`
`= 72 xx 5/18 = 20 (km)/(sec)`
circumference = `2 pi xx 20 = 40 pi cm`
`200 radian => 200 xx 180/pi`
`200 xx 180/ pi -> 40 pi /360 xx 200 xx180/pi`
`= 4000 cm`
`l = 4000 cm = 40m`
`v = 20m/s`
...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A car is moving at a speed of 72 km//h . The diameter of its wheels is 0.5 m . If the wheels are stopped in 20 rotations by applying brakes, calcualte the angular retardation produced by the brakes.

The diameter of a wheel of a car is 77cm. Find the distance covered by the wheel in 500 revolutions.

Find the diameter of a wheel whose circumference is 176 cm.

Find the diameter of a wheel whose circumference is 264 cm.

A car is moving at a speed of 72 kmh^(-1) . The diameter of its wheel is 0.50m. If the wheels are stopped in 20 rotations by applying brakes, calculate the angular retardation produced by the brakes.

The wheels of a car move 5 times in a second.If the diameter of a wheel is 84 cm.Find the speed of the car in km/hr.

The diameter of the wheel of a car is 70 cm. How many revolutions will it make to travel 99 km?

The diameter of the wheel of a car is 77 cm. How many revolutions will it make to travel121 km?