Home
Class 10
MATHS
A cylindrical pipe has inner diameter of...

A cylindrical pipe has inner diameter of 7 cm and water flows through it at 192.5 litres per minute. Find the rate of flow in kilometres per hour.

Text Solution

Verified by Experts

`d=7cm`
`r=7/2 cm`
water flow through pipe in one hour=`192.5 xx 60` litre
`= 192.5 xx 60 xx 1000 cm^3 `
`1 litre = 10^3 cm^3`
volume=`pi r^2 l`
`= 22/7 xx 7/2 xx 7/2 xx l = 192.5 xx 60 xx 1000`
`=> l = 2/ (7 xx 11) xx 192.5 xx 60 xx 1000`
...
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Water Flow Problems: A Cylinderical pipe has inner diameter of 7cm and water flows through it at 192.5 litres per minute.Find the rate of flow in kilometers per hour.

A cylindrical pipe has inner diameter of 7cm and water flows through it at 19.5 litres per minute.ind the rate of flow in km/hr

Cylindrical pipe has inner diameter of 7cm and water flow through it at 192.5 litres per minutes.Find the rate of flow in km/hr .

A cylindrical pipe has inner diameter of 4cm and water flows through it at the rate of 20 metre per minute.How long would it take to fill a conical tank of radius 40cm and depth 72cm?

Water running in a cylindrical pipe of inner diameter 7 cm, is collected in a container at the rate of 192.5 litres per minute. Find the rate of flow of water in the pipe in km/hr.

Water running in a cylindrical pipe of inner diameter 7 cm, is collected in a container at the rate of 192.5 litres per minute. Find the rate flow of water in the pipe in km/hr.

Water running in a cylindrical pipe of inner diameter 7cm, is collected in a container at the rate of 192.5 litres per minute.Find the rate flow of water in the pipe in km/hr .

A circular wheel if radius 28 cm makes 300 revolutions per minute. Find the speed of the wheel in kilometre per hour.

Water is being pumped out through a circular pipe whose internal diameter is 7cm. If the flow of water is 12 cm^3 per second, how many litres of water is being pumped out in one hour ?