Home
Class 12
MATHS
A train running 58 km//hr takes 45 sec t...

A train running `58 km//hr` takes `45 sec` to cross a platform which is `237 m` long then find the length of the train?

Text Solution

Verified by Experts

`d = vt`
`= 58 xx 5/18 xx 45`
`= 29 xx 25`
`= 725m`
now,`725 = 237 + x`
`x = 725 - 237= 488m`
Answer
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A train takes 9 seconds to cross a pole. If the speed of the train is 48 km/hr, the length of the train is

A train moving with a speed of 36 km/hr takes 14 sec to cross a bridge of length 100 m. The length of the train is

A train running at a speed of 75 km./hr crosses a platform double its length in 36 seconds. What is the length o f the platform ?

The length of platform is double of the length oftrain. Speed ofthe train is 144 km/hr.If train crosses the platform in 30 seconds, then whatis the length of the platform?

A train takes 10 seconds to cross a pole and 20 seconds to cross a platform of length 200 m. What is the length of the train?

A train of length 240 m crosses a platform in 20 s. If the speed of the train is 72 km/h, then find the length of the platform.

A train 760 m long crosses a platform 440 m long in 40 seconds Find the speed of the train in km per hour .