Home
Class 12
CHEMISTRY
A first order gas reaction has k = 1.5 x...

A first order gas reaction has `k = 1.5 xx 10^(-6) s^(-1)` at `200^(@)C`. If the reaction is allowed to run for `10 h`, what have changed in the Product? What is the half-life of this reaction?

Text Solution

Verified by Experts

`t=2.303/K "log" N_(0)/N`
Given: `K=1.5xx10^(-6) sec^(-1)` (thus reaction is I order), `t=10 hour`
`10xx60xx60=2.303/(1.5xx10^(-6)) "log" N_(0)/N`
`:. N_(0)/N=1.0555`
`:. N=0.9475xxN_(0)`
`:.` Product formed `=N_(0)-0.9475 N_(0)`
`=0.0525 N_(0)=5.25%`
Also `t_(1//2)=0.693/K=0.693/(1.5xx10^(-6)`
`=462000 sec =128.33 hr`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 1|2 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 3A|2 Videos
  • DILUTE SOLUTION AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    P BAHADUR|Exercise Exercise 9 Advanced Numerical|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A first order reaction has k=1.5 xx 10^(-6) s^(-1) at 200^(@) C. If the reaction is allowed to run for 10 hours, what percentage of initial concentration would have changed in products?

A first order reaction has k=1.5xx10^(-6) per second at 240^(@)C . If the reaction is allowed to run for 10 hours, what percentage of initial concentration would have changed to products ? What is the half-life period of this reaction ?

The first order reaction has k=1.5xx10^(-6) per second at 200^(@)C . If the reaction is allowed to ruf for 10 hours at the same temperature, what percentage of the initial concentration would have changed into the product? What is the half life period of this reaction ?

A first order reaction has a rate constant, k = 5.5 xx 10^(-14) s^(-1) , calculate the half life of reaction.

For the first order reaction, k=5.48 xx 10^(-4)s^(-1) , the two-third life time for this reaction is

For a first order reaction , k= 0.693 h r ^(-1) . The half life of the reaction is ____.

A first order reaction has a rate constant of 0.0541s^(-1) at 25^(@)C . What is the half-life for this reaction?

A first order reaction is found to have a rate constant k= 5.5 xx 10^(-14)s^(-1) . Find half-life of the reaction.

A first order reaction is found to have a rate constant, k=5.5xx10^(-14)s^(-1) . Find the half-life of the reaction.