Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the rate constant and half-lif...

Calculate the rate constant and half-life period for first order reaction gaving activation energy `39.3 kcal mol^(-1)` at `300^(@)C` and the frequency constant `1.11xx10^(11) sec^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

Given: `A=1.11xx10^(11) sec^(-1)`
`E_(a)=39.3xx10^(3) cal mol^(-1)`,
`R=1.987 cal`,
`T=573 K`
`:' K=Ae^(-E_(a)//RT)`
`:. ln K=ln A-E_(a)/(RT)`
or `log_(10) K=log_(10) A-E_(a)/(2.303RT)`
`log_(10) K=log_(10) 1.11xx10^(11)`
`-{(39.3xx10^(3))/(2.303xx1.987xx573)}`
`:. K=1.14xx10^(-4) sec^(-1)`
Also for first order, `t_(1//2)=0.693/K`
`=0.693/(1.14xx10^(-4))=6078 sec`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 1|2 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 3A|2 Videos
  • DILUTE SOLUTION AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    P BAHADUR|Exercise Exercise 9 Advanced Numerical|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The half-life period for first order reaction having activation energy 39.3 k cal mol^(-1) at 300^@ C and frequency constant 1.11xx10^(11) s^-1 will be

The rate constant for a first order reaction at 300^(@)C for which E_(a) is 35 kcal mol^(-1) and frequency constant is 1.45 xx 10^(11) s^(-1) is

The half life of a first order reaction having rate constant k=1.7xx10^(-5) sec^(-1) is :

The rate constant for a first order reaction whose half life is 480 sec, is :

" 2.Calculate the half life of first order reaction when rate constant is \(2\text{ }min^{-1}\)

The half life period of a first order reaction is 6.0 h. Calculate the rate constant.

The half life period of the first order reaction is 10 seconds. Calculate its rate constant.