Home
Class 12
CHEMISTRY
A substance reacts according to I order ...

A substance reacts according to `I` order kinetics and rate constant for the reaction is `1 xx 10^(-2) sec^(-1)`. If its initial concentration is `1M`.
(a) What is initial rate?
(b) What is rate after `I` minute ?

Text Solution

Verified by Experts

We know,
(a) Initial rate `=K[ ]^(1)=1xx10^(-2) [1]=1xx10^(-2)`
`:. Rate =1xx10^(-2) mol litre^(-1) sec^(-1)`
(b) Now `K=2.303/t"log"_(10) a/((a-x))`
`10^(-2)=2.303/(1xx60)"log"_(10)(1)/(1-x), ( :' t= 1 "minute" =60 sec)`
`:. (1-x)=0.549`
`:.` Rate after `1` minute `=K [ ]` after `1` minute
`K=[0.549]=10^(-2) [0.549]`
Rate after `1` minute `=5.49xx10^(-3) mol litre^(-1) sec^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 1|2 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    P BAHADUR|Exercise Exercise 3A|2 Videos
  • DILUTE SOLUTION AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    P BAHADUR|Exercise Exercise 9 Advanced Numerical|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The specific reaction rate constant for a first order reaction is 1xx10^(-2)s^(-1) . If the initial concentration is 1 M , find the initial rate . What is the reaction rate after two minutes ?

The rate constant of a first order reaction is 3 xx 10^(-6) per second. If the initial concentration is 0.10 M , the initial rate of reaction is

The rate constant of a first order reaction is 2.0 xx 10^(-5)s^(-1) and the initial concentration is 0.10 mol L^(-1) . The initial rate is

Substance A isomerizes according to a first order rate law with k = 5.0 xx 10^(-5) s^(-1) . (a) If the initial concentration of A is 1.00 M , what is the initial rate? (b) What is the rate after 1.00 hr ?

The rate constant for a first order reaction is 7.5 xx 10^(-4) s^(-1) . If initial concentration of reactant is 0.080 M , what is the half life of reaction ?